Küreselleşme sürecinde değişen değerler açısından CHP'nin analizi
The analysis of CHP in terms of the changing values during the globalization process
  1. Tez No: 265900
  2. Yazar: SERCAN DİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL İNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Küreselleşme süreci, Soğuk Savaş sonrası etkinliğini arttıran görece yeni bir olgudur. Küreselleşmenin en önemli etkisi birçok çelişkili yapıyı bünyesinde barındırması ve etkinliğinin her alanda hissedilmesidir. Buna mukabil Türkiye siyasetinin en uzun soluklu partisi olan CHP'yi de geleneksel köklerine dayalı olarak etkilemektedir.Bu çalışmanın araştırma konusu, Türk siyasetinin etkin partisi CHP'nin küreselleşme sürecinden ne şekilde etkilendiği, davranışlarının hangi kalıplar çerçevesinde geliştiği olarak ifade edilebilir. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür:a)Küreselleşme ile gelişen süreçte değişen değerler nelerdir? Modernizm dönemine dayalı olarak oluşturulan yapılara karşın ne gibi yeni değerler ön plana çıkmaktadır?b) Küresel düzlemde gerçekleşen bu değişimler Türk siyasetini hangi açılardan etkilemektedir ve Türk siyasetinin geleneksel kalıpları ne yönde değişim göstermektedir? Türk siyasetinin en eski oluşumu CHP, kendi geleneksel köklerine karşın gelişen yeni düzleme ne kadar uyum sağlayabilmektedir? CHP, küreselleşme sürecine karşı ne gibi refleksler geliştirmiştir?Bu sorulara cevap aranırken literatür taramasına ek olarak Türkiye'deki küreselleşme süreci CHP'nin geleneksel yapısının sürerliliği üzerinden tarif edilmekte ve CHP'nin küreselleşme süreci ile olan bağıntısı bu açıdan ortaya koyulmaya çalışılmaktadır. Öte yandan CHP'nin icra mercii olmaması dolayısıyla sürecin tarifinde CHP'nin sosyal demokrat kimliği ile dünyadaki sosyal demokrat yapılanmaların icraatları ve talepleri karşılaştırmaktadır. Bu karşılaştırmalar yapılırken de 2002-2009 sürecini anlattığımız CHP'nin örnek olayları baz alınmaktadır.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda CHP politikalarının dünyadaki diğer sosyal demokrat oluşumlar ile farklılık gösterdiği göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra CHP'nin küreselleşme sürecine koruyucu şekilde yaklaştığı görülmektedir. Buna bağlı olarak da CHP'nin küreselleşme sürecinde değişen ideolojik kalıplara uyum sağlayamayarak ideoloji problemi yaşadığı isabet edilmektedir. Bu yönüyle bakıldığında çalışmanın, CHP'nin geleneksel kalıplarını ve dönüşümlerini, örnek olaylar üzerinden incelediğini ve konuya sosyal demokrat bir yaklaşım getirdiği söylenebiliriz.
Özet (Çeviri)
The process of globalization which raised its influence after the Cold War is a new fact. The most important effects of globalization are having various conflicting elements within it and affecting almost every field in the world. From this point, doubtlessly, globalization has also affected the long-term party in Turkey, CHP, and its traditional roots.In this thesis, the subject is about in which way CHP, one of the most effective party in Turkey, has been affected by the procedure of globalization and how the attitudes of the party have been developed. In this context, it is possible to explain the aim of the study via these research questions:a)During the process in accordance with globalization, which values have been changed? In comparison with the structures based upon the modernism period, what kind of new values have been put forward?b)How have these changes occurred globally affected the politics of Turkey and its fundamental roots? Has CHP, the earliest party of the Turkish political life, accommodated itself to new environments developed against its basic structures? Which reflexes have been provided against the globalization process by CHP?While searching for the answers to these questions, in addition to the literature review, the globalization process in Turkey has been defined in terms of the permanence of fundamental structures of CHP and it has been aimed to put forth the connection between CHP and the globalization in accordance with this aspect. On the other side, thus CHP is not the executive authority, the social-democrat identity of it and the demand and the performance of the social-democrat foundations in the world have been compared. In addition to these comparisons, the years between 2002 and 2009 have been the area of this study, and the necessary examples from CHP have been taken into account during this period.Within this frame, at the end of the study, it is comprehended that the politics of CHP has differed from that of other social- democrat foundations in the world. Additionally, it is observed that CHP has approached the process of globalization with caution. Correspondingly, CHP has faced ideological problems, because it has not oriented itself into the ideological forms changing during the process. From this aspect, it could be said that CHP has examined its traditional roots and the transformations via the example events, and it has developed an social-democrat approach to the subject.