El Kaide Terör Örgütü ve Sakarya'da El Kaide algılaması
Terror organization of El Kaide and perception of El Kaide in Sakarya
- Tez No: 265930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada terör, terörizm gibi literatürde bulunan kavramlara açıklık getirildikten sonra küreselleşmenin hızla yaşandığı çağımızda teröründe küreselleşmeyle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Dini motifli teröre kaynaklık yapan radikal düşünceler incelenmiş, özelliklede dini referanslı ideolojiler ve düşünceler değerlendirilmiştir. El Kaide'nin ideolojisi, faaliyetleri ve eylemleri incelenmiştir. El Kaide'nin tezlerinin alt yapısını oluşturan radikal fikirler ve bu fikirlerin ideologları ile yorumları incelenmiştir. El Kaide'nin İslam dininin hoşgörüsünü tamamen dışlayarak terör örgütünün hedeflerine ulaşabilmeleri için İslam dinini bir araç haline getirmeye çalıştıkları değerlendirilmiştir. Örgütün küresel ve Türkiye yapılanması ile amaçları incelendikten sonra saha araştırması olarak Sakarya özelinde halkın El Kaide'ye bakışı incelenmiştir. Sakarya halkının El Kaide örgütü hakkındaki görüş ve düşünceleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In his study, after concepts such as terror and terrorism in literature are clarified, relatıon of terror to globalisation is evaluated in our age in which globalisation has been experienced rapidly. Radical ideas that maintain the source to terror with religious motifs are studied, especially ideologies and ideas referenced by religion have been evaluated. The ideology, activities and actions of El Kaide have been examined. The radical ideas which form the sub structure of the thesis of El Kaide and the ideologists of these ideas, their comments have been studied. El Kaide?s attempt to make the Islam religion a medium in order to reach the aims of terror organization by excluding the tolerance of İslam religion completely has been evaluated. After organization?s global and Turkey construction and organization?s aims have been studied, as a field study in special term of Sakarya. Opinions and thouhgts of people of Sakarya about El Kaide have been evaluated.