Basel - 2 kriterlerinin bankacılıkta kredi risk yönetimi üzerine etkileri
Title of thesis: Basel - 2 credit risk management criteria, in their effect on banking
- Tez No: 265929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kredi risk yönetimini etkin hale getirmek için ortaya çıkmış olan Basel II kriterlerinin temel amacı bankaların sermaye yeterliliği oranlarının taşınan riskler ve o risklerin yönetilme becerileri de göze alınarak ölçülmesini ve bu sayede risklerini iyi yöneten bankaların daha düşük bir sermaye oranı ile ödüllendirilmesini ve risklerini iyi yönetemeyen bankaların daha yüksek sermaye oranı ile çalışmalarını sağlayarak; bankaların kötü risk yönetimi nedeniyle karşılaşacağı zararlara yetecek kadar sermayeye sahip olmasını sağlamak, böylece tasarruf sahiplerini korumak ve finansal piyasalarda istikrarı sağlamaktır.Bu çalışmada Basel II kriterlerinin kredi risk yönetimi üzerindeki etkilerini Türkiye kapsamında ölçmek amacı ile Basel II Kriterlerinin son halinin yayınlandığı 2004 yılı sonrasında Türkiye'deki bankaların toplam krediler içerisindeki takipteki krediler ve sermaye yeterlilik oranlarındaki değişmeler takip edilerek Türkiye'nin bu kriterlere hazır olup olmadığı yargısı tartışılmıştır.Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği'nin 2009 yılı haziran ayında yayınlamış olduğu ?Türkiye'de Bankacılık Sistemi Seçilmiş Rasyolar 2001-2008? isimli raporundan faydalanılmıştır. Türkiye'deki bankaların sayısının 22 den fazla olmasına rağmen 22 sinin seçilmiş olmasının sebebi raporda verilen oranların bir kısmının tüm yıllarda sıfır olması ve bir kısmının ise olmamasıdır. Ayrıca 2008 yılının araştırma kapsamına alınmamasının sebebi 2004 öncesinde ve sonrasında eşit sayıda yılı ele almanın amaçlanması ve buna bağlı olarak 2001 öncesi verilere ulaşılamamış olmasıdır.Bu bağlamda Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 22 bankanın 2001 ve 2007 yılları arasındaki rasyoları içerisinden toplam krediler içerisindeki takipteki kredilerin oranları ve sermaye yeterliliği oranlarından faydalanılarak SPSS ortamında T-Testi analizi yapılmıştır. Analiz kapsamındaki verilerin tümü Türkiye Bankalar Birliği'nin resmi internet sitesinden temin edilmiştir.Analizler yapılırken bankaları büyüklüğüne göre, yabancı partneri olup olmamasına göre, halka açık olup olmamasına göre ve kamu bankası ya da özel banka olma durumuna göre dört farklı ayrıma tabi tutularak yapılmıştır.Analizler sonucunda ise Basel II Sermaye Uzlaşısı'nın Türkiye'de uygulamaya konması konusunda hazırlıkların olumlu yönde gittiği sonucuna ulaşılmış ve takipteki kredilerdeki anlamlı azalışın sermaye yeterliliğinin önemini azalttığı yargısına varılmıştır. Zira takipteki kredilerdeki anlamlı azalış sermaye yeterliliğinin önemini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Credit risk management to enable it to emerge, who the Basel II criteria, the basic objective of the banks capital adequacy ratios carry risk and that the risks are managed skills at risk by taking the measurement and thus risk their good management of the banks a lower capital ratio and prizes and risks managed well can not bank more by providing high-capital ratio to work with, banks will face losses due to poor risk management has enough capital to ensure, so you have to protect their savings and financial stability to the market.In the study, the Basel II criteria for credit risk management, impact of Turkey under the measure with the aim of Basel II criteria, the final version published in 2004 in the wake of Turkey?s banks? total loans in the follow-up loans and capital adequacy ratio of the changes in followed by Turkey?s criteria ready whether justice has been discussed.In this context, the 2009 Union Bank of Turkey was published in June, the ?Banking System in Turkey from 2001 to 2008 Selected Ratios? named in the report were used. The number of banks in Turkey although more than 22 of the 22 have been selected for the reason given in the report of a portion of rates to be zero in all years and the lack of a part. Also included in the survey taken in 2008 note because of the before and after 2004 the same number of years and consequently, the purpose of addressing the data prior to 2001 is not reached.In the context, the Turkish banking sector 22 of the bank in 2001 and 2007 between the ratios within the total loans in the performing loans ratio and capital adequacy ratio to benefit from the SPSS environment T-Test analysis was conducted. Banks Association of Turkey within the scope of analysis, all data were obtained from the official web site.Analysis is performed according to the size of the bank, depending on whether the foreign partner, depending on whether public or private banks and public banks to be subjected discrimination according to the state was four.As a result of the Basel II Capital Accord implementation in Turkey about the positive aspects of preparation and follow-up was found to go in a significant decrease in the loan to reduce the importance of capital adequacy of flattening it has been tried. Because no significant decrease in the loans under follow-up reduced the importance of capital adequacy.