Kamu yönetiminde dönüşüm kapsamında su dağıtım hizmetlerinin çözümlenmesi
An analyse of water distrubition services as to transformation of public administration
- Tez No: 265952
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM EDİS ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Küreselleşme olgusu dâhilinde dünyada kamu hizmetlerinin sunumu konusunda özellikle 1980 sonrasında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler bir kamu hizmeti olarak devletlerin tekelinde bulunan su yönetimi alanında da kendisini göstermiş, su gittikçe ticari bir meta kabul edilerek, su dağıtım hizmetlerinin, bir kamu hizmeti olarak sunumunda, özel sektör katılımı yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Yaşanan piyasa yönelimli dönüşüm; sosyal devlet anlayışını etkilemiş ve hayati bir önem arz eden su hizmetlerinde aksamaya ve erişim sorunlarına sebep olmuştur.Bu çalışmanın birinci bölümünde; küreselleşme olgusu analiz edilerek, küreselleşme sürecinin genel anlamda devlet anlayışlarında, özelde ise; Kamu yönetimi anlayışında meydana getirdiği değişim ve dönüşümler sebep sonuç ilişkileri bağlamında ortaya konulmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde; hayati bir kaynak olarak dünya üzerinde mevcut su varlığı ortaya konularak, su yönetiminde ileri sürülen farklı yaklaşımlar ?kârlılık? ve ?kamu yararı? ekseninde sunulmaya çalışılmıştır. Yine bu bölümde; suyun ticari bir meta haline getirilmesi, su dağıtım hizmetleri sunumunda özel sektör katılımının sağlanması konusunda faaliyette bulunan uluslar arası kuruluşlar ve organizasyonların etkinlikleri Latin Amerika ülkelerinden Arjantin'de yaşanan deneyimler ışığında analiz edilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; Türkiye'de su hizmetlerinin sunumu ve izlenilen politikaların tespiti konusunda Cumhuriyet döneminde yaşanan gelişmeler kronolojik bir sıra gözetilmek suretiyle, kurumsal ve yasal düzlemde incelenmiştir. Özellikle 1980 sonrası dönemde Türkiye'de su dağıtım hizmetleri alanında gerek merkezi yönetim, gerekse yerel yönetimler bünyesinde yaşanan kurumsal ve yapısal dönüşüm, Antalya Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirmiş olduğu su dağıtım hizmetleri özelleştirmesi örneği bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of public services offers in the world with regard to globalization fact has significant improved especially after 1980s. These developments have showed ability the area of water administrative which governments monopolize as a public service and water has started to use with method of private sector as a public service offer becoming more and more trade goods. Transformation occurred with market movement affected social state thought and caused delay of water services which have vital importance and access problems.The first part of this study, globalization period has tried to put forward government comprehension in general, in private reason-result relations of changes and transformations happened in public administration in individual by analyzing globalization fact.In second part, different approaches bringing about water administration has tried to present ?profitableness? and ?public benefit? by coming up with recent asset of water which has vital importance in the world. Again in this part, bringing water as a trade goods, the activity of organizations and multi national companies trying to provide private sector as to water distributing services have analyzed via experiences obtained from Argentina which is one of the Latin American Countries.In third part, water services and policies have analyzed institutional and legal with regard to chronological improvement in republic era. The transformation occurred especially institutional and constructional in both local and central administration in the field of water distributing services of Turkey especially after 1980s era has evaluated via example of privatization of water distributing services in the metropolitan municipality of Antalya.