Türkiye'de postmodern planlama
Postmodern planning in Turkey
  1. Tez No: 187890
  2. Yazar: ÖZGÜR ÜZELAKÇİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Kamu Yönetimi, Anthropology, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye'de yönetim anlayışının değişmesine paralel olarak planlama anlayışı da değişmiştir. Dünya ile bütünleşme hedefi doğrultusunda öncelikle bu değişim; kalkınma yönetimi üzerinde gerçekleşmiştir. Her şeyden önce batıyı yakalamak amaçlı kalkınma gayesi, yerini, batıya benzeme hedefine bırakmıştır. Bu dönüşüm ise; daha önce BM önderliğinde yapılmakta iken artık Dünya Bankası ve IMF gibi kurumlarca yapılmaya başlanmıştır. Bu yapısal reform adı altında sunulan değişim programları önce planlama örgütünün yapısal ve işlevsel değişimini tamamlamış, daha sonra diğer kamu kuruluşlarının uygulayacağı planlama sürecinin hayata geçirilmesini sağlamıştır. Bu değişen planlama siyasetinde öne çıkan unsur, postmodern düşünsel eylem tarzının, planlama fonksiyonunda kullanılarak postmodern planlama sürecinin oluşturulmasını sağlamak olmuştur. Bu yönetim şeklini gerçekleştirecek olan vasıta ise, stratejik planlama aracı olarak tespit edilmiştir. Bu araç ile kamu kurumları arasında planlama işlevi kendi ihtiyaçlarına göre belirlenerek merkezden uzak, kendi olanakları ile planlama sürecini başlatacaklardır. Bunu yaparken de kaynakları ve ihtiyaçları oranında planlama metnini oluşturup, buna göre merkezi bütçeden pay alacaklardır. Bunun sonucu olarak da; kamu yönetiminde bu zamana kadarki eksiklikler olarak belirtilen kırtasiyecilik, verimsizlik, personel yığılması, gelir-gider dengesizliği ve borç yönetiminde görülen açıklar giderilecektir. Bu anlamda; idari, siyasi, ekonomik ve mali nitelikte mevzuatın yeniden yapılandırılması öncelikli ihtiyaçların arasına girmiştir. Bu yeni planlama anlayışı çerçevesinde, 2003 tarihinden itibaren bazı örnek pilot çalışmalar yapılmasına rağmen henüz sonuçların beklenildiği gibi olup olmadığını söylemek yanıltıcı olacaktır. Yapısı gereği 2001- 2023 gibi uzun vadeli bir bakış açısıyla 7 ülkemiz kapsamında yapılmış olan bu plan için değerlendirme sürecine henüz ulaşılmamıştır. Ancak şu tespitleri yapmamız da çalışmamız kapsamında yararlı olacaktır. Öncelikle, postmodern planlamanın üniter yapılı bir devlet için değil, daha çok federal yönetim tarzıyla oluşmuş devlet yapılarında etkin sonuç verdiği gözlenmiştir. Özellikle; üniter yapının önemli öğeleri olan; kamu hizmeti, kamu yararı ve idarenin bütünlüğü gibi kavramlarla postmodern planlama oldukça tartışmalı bir durum içindedir. Bunu doğuran sebep ise; stratejik planlamanın işletme ölçeğinde (management) başarılı sonuçlar alabilmesine rağmen, bunun temel ilkeleri olan müşteri memnuniyeti, hesap verebilirlik, kalite anlayışı, örgütü sürekli iyileştirme anlayışı, bireysel faydanın tercih edilmesi gibi etmenlerin kamu yönetimi (administration) bağlamında olumsuz sonuçlar verebilecek nitelikte olması gösterilebilir. Bunların yanında planlama anlayışının ulusal çıkarları gözetmek yerine, ülke içinde ve dışında bazı oluşumların çıkarlarını gözettiği ortadadır. Oluşturulan planlama işlevi içinde de; planlama hiyerarşisinde kavram kargaşası mevcuttur. Bu nedenle planlama işlevini gerçekleştirecek çalışanlar arasında görev karmaşası da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, kamu mali yönetimi üzerine çok büyük değişiklikler getiren bu yeni sistem içinde, denetim mekanizmaları açık olarak tanımlanmamıştır. İç denetim ve dış denetim unsurları ve genel yetkili olması gereken Sayıştay ile idari bazı konularda Danıştay'ın yetkilerinin net olarak açıklanmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning concept has changed in parallel with management concept in Turkey. Firstly this change for purpose target of integration with World has occurred on development management. First of all development purpose of snap at West has gave up its place to target of West imitation. While conversion was performed by leadership of UN has been started to perform by The World Bank and IMF. Change programs presented as structural reform first has completed structural and functional change of planning organization and then has provided implementation of planning process to be applied by other public institutions. Factor that stood out at changed planning policy is provided creation of postmodern planning process by using postmodern intellectual activity style at planning function. The means that implments this management style has been determined as a planning means. Planning function between public institutions and this means will be determined in accordance with their own necessities they will start planning process with their own facilities away from centre. While this is performing, planning text has been formed in ratio of their resources and needs and they will take portion from budget in accordance with this. As a result of this officialdom, inefficiency, personnel hoarding, income-expenditure imbalance, aperture on debt management specified as thus far deficiencies will be made up. In this context administrative, political, economical and financial legal regulations has been restructured to implement this purpose. Within new planning concept framework, although some sample pilot studies has been applied saying that whether result are as expected will be false statement. An 9 evaluation process has not been reached for this plan that is planned on long term point of view such as 2001?2023 within context of our country. However following determination will be useful within context of our study. Firstly it is observed that postmodern planning is worked out more effective for federal states than unitary states. Especially postmodern planning has conflict with important items of unitary structure such as public service, public benefit and entirety of administration concepts. The reason is although strategic planning has successful results at management scale, its basic fundamentals such as customer satisfaction, rendering account, quality concept, continuously modification of organisation, preferring of individual benefit are shown negative results quality in administration context. Furthermore, it is clear that planning concept follows interests of some constitutions in domestic and abroad instead of national interest. There is concept confusion on planning hierarchy within formed planning function. Therefore task confusion has been occurred within employees whom implement planning function. Finally inspection mechanism has not been explained clearly within this system that put great changes on public financial administration. It is determined that authority of audit court for internal and external inspection items as a general authority and authority of state council for some administrative subjects are not explained clearly.