Marifetname'de tabiat ilimleri
Natural sciences of Marifetname
  1. Tez No: 265956
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Din, Felsefe, Science and Technology, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Erzurumlu İbrâhim Hakkı'nın Marifetname adlı eseri yazıldığı dönemde halk tarafından sevilmiş ve en çok okunan kitaplardan birisi olmuştur. Bu nedenle eser, halkın bilgi ve kültür düzeyi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Eserin toplumun dini ve ahlaki yönden gelişmesine etkisi açıktır. Peki, Marifetname bilime ve bilimsel gelişmelere ne ölçüde katkıda bulunmuştur?Bunun anlaşılabilmesi için eserde yer alan ?Tabiat İlimlerinin? ayrıca incelenmesi gerekmektedir. Bu sayede İbrahim Hakkı'nın bu alandaki bilgi düzeyi ve bilim anlayışı ortaya konabilir. Böylece O'nun hem yaşadığı, hem de kendisinden sonraki dönemde bilime ve bilimsel gelişmeye katkısını anlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
The work of İbrahim Hakkı from Erzurum was loved by the people at the time it was written and it has been one of the most widely read book. That?s why; the work has an important effect on the level of public?s knowledge and culture. It is clear that the work has an effect in developing the society within religious and moral affairs. So, at what extend did Marifetname has any contribution in science and scientific developments?In order to understand this, the part from the work, ?Tabiat İlimleri? (natural sciences) should be analyzed additionally. Thus, the level of his knowledge about this realm and his understanding of science can be put forth. Thus, we can understand his contribution in science and scientific development in his era and after his death.