Hopa Cankurtaran mevkiindeki sık ve seyrek yetiştirilen ve ilk aralama çağına gelen doğu kayını meşcerelerinin büyüme özelliklerinin araştırılması
Frequent and rarely grown, and the first near the Hopa Cankurtaran arala to the age of the east to investigate the growth characteristics meşcerelerinin beech
  1. Tez No: 265997
  2. Yazar: KEZBAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Artvin İli Hopa-Cankurtaran Mevkiindeki sık ve seyrek yetiştirilmiş Doğu Kayını meşcerelerinde 24?25 yıl sonraki ağaç sayısı, göğüs yüzeyi ve ağaç varlığı miktarlarındaki değişim araştırılmıştır.Araştırmaya konu edilen doğu kayını meşcerelerinde 1984?1985 yıllarında yapay yolla genleştirme çalışmaları yapılmıştır. Yaşlı ağaçlar alandan uzaklaştırıldıktan sonra örtü temizliği ve toprak işlemesi yapılmıştır. Gençleştirme alanlarına 2/0 yaşında kayın fidanları dikilmiştir. Gençleştirme alanının bir bölümüne 7500 adet/ha (sık), diğer bir bölümü de 2500 adet/ha (seyrek) fidan dikimi yapılarak ağaçlandırılmıştır. 2008 yılına kadar bu alanlara Silvikültürel anlamda herhangi bir müdahale yapılmamıştır.Araştırma kapsamında 15 adet sık yetiştirilen meşcerelerden, 15 adet seyrek yetiştirilen meşcerelerde olmak üzere toplam 30 adet örnek alan tesis edilmiştir. Her bir deneme alanının büyüklüğü 400 m2 olarak belirlenmiştir. Deneme alanlarında göğüs yüzeyi çapları ve boy ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Ölçülen parametreler çap sınıflarına göre sınıflandırılmış ve çap sınıfları arasındaki farklılıklar varyans analizleri ile, farklılık çıkması durumunda farklı gruplar Duncan testi ile ortaya konulmuştur.Araştırmanın sonucunda yaşama yüzdesi sık meşcerelerde % 85, seyrek meşcerelerde %99 olarak bulunmuştur. Göğüs yüzeyi miktarı sık yetiştirilen meşcerelerde 23,65 m2/ha seyrek yetiştirilen meşcerelerde 20,2 m2/ha olarak tespit edilmiştir. Ağaç varlığı miktarı sık yetiştirilen meşcerelerde 93,725 m3/ha, seyrek yetiştirilen meşcerelerde 91,825 m3/ha olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the number of trees, breast heights and entity of trees were investigated in 24-25 year old oriental beech stands growth as thickly and sparsely.Artificial regeneration carried out in 1984 and 1985 years in these oriental beech stands. After cutting of the old trees from the stand, litter layer clearance and cultivation were accomplished. Two years old seedlings were planted in regeneration fields. Afforestation were accomplished planting thickly 7500 n/ha seedling one part of the area and planting sparsely 2500 n/ha seedlings another part of the area. Until the year of 2008, there were not any silvicultural activity were carried out.Within the investigation, 15 sample plots of thickly growth stands and 15 sample plots of sparsely growth stands were determined. The space of each sample plots was 400 m2. Measurements of breast height diameter and tree height carried out in the sample plots. The data were evaluated with SPSS statistical program. Data were classified according to diameter class and differentials between diameter classes executed with ANOVA analyses. The groups of different class executed Duncan tests.The survival rate in thickly growth stands as 85% and 99% as in sparsely growth stands were determined. Breast heights were determined as 23,65 m2/ha in thickly growth stands and 20,2 m2/ha in sparsely growth stands. In addition, entity of trees in thickly and sparsely growths stands achieved as 93,725 m3/ha and 91,825 m3/ha respectively.