Süspansiyon sistemlerinin PID ile kontrolü
The control of suspension systems with PID
  1. Tez No: 266000
  2. Yazar: EMİR ESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde, hızla gelişen teknoloji ile birlikte taşıt süspansiyon sistemlerinin kontrolleri için farklı kontrol metotları geliştirilmektedir. Bunların en eski ve en etkili kontrol yöntemlerinden biri de oransal- integral-türevsel (PID) kontrolcü kullanılan uygulamalardır.Bu çalışmada, Mekatronik laboratuarında bulunan PID kontrollü prototip süspansiyon sistem tertibatının sağladığı cihazla, süspansiyon sistemine etkiyen yol pürüzlülüğü, teker-aks, motor gibi bozucu büyüklüklerden kaynaklanan mekanik titreşimlerin kontrol edilmesine çalışılmıştır. Ayrıca, pnömatik olarak çalışan sönüm elemanı yerine yağ ile çalışan sönüm elamanı tercih edilmiş ve sisteme etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, different kinds of control methods were developed for the control of the suspension systems that are improved with the growing technology. Moreover, One of the most important of these is applications used PID (Proportional?Integral?Derivative) controller which is very old and some intelligent methods.In this work, with the device provided by the appliance of PID controlled prototype suspension system which is available in mechatronics laboratory, the control of the mechanical vibrations stem from the damaging components such as surface roughness influenced suspension system, wheel- stem, and motor is extensively studied. For comparison, amortization component that is working with hidrolically is preferred instead of the pneumatically working component and the effect on the system is investigated.