Üçlü metalik alaşımların ısısal ve elektriksel iletkenliklerinin ölçümü
The measurement of thermal and electrical conductivities of ternary metallic alloys
  1. Tez No: 265999
  2. Yazar: FERHAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KEŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Zn-%41.58ağ.Bi-%0.6ağ.Al ve Sn-%30ağ.Al-%15ağ.Cu alaşımları için katı fazların ısısaliletkenliklerinin sıcaklık ile değişimi radyal ısı akış sistemi ile ölçülmüştür. Numune ince birtel ile erime sıcaklığının 10 K altına kadar 50 K aralıklarla ısıtılıp numunenin dışı daısıtmalı/soğutmalı dolanım sistemi ile soğutularak numune üzerinde radyal sıcaklık gradyentielde edilmiştir. Ayarlanan sıcaklıkta en az iki saat bekletilerek numunenin dengeye gelmesisağlanmış ve kararlı durumda toplam giriş gücü ve numune üzerindeki termal çiftleringösterdiği sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Isısal iletkenliğin sıcaklık ile değişim grafiğiçizilerek her bir alaşım sistemi için katı fazın erime sıcaklığındaki ısısal iletkenliği ve ısısalsıcaklık katsayısı değerleri elde edilmiştir. Ölçülen ısısal iletkenlik ve elde edilen Lorentzsayıları Wiedemann-Franz kanununda kullanılarak aynı alaşım sistemleri için katı fazınelektriksel iletkenliğinin sıcaklıkla değişimi elde edilmiştir. Elektriksel iletkenliğinin sıcaklıkladeğişimi grafiğinden yine aynı alaşım sistemleri için elektriksel sıcaklık katsayısı değerleri deelde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The variations of thermal conductivity of solid phases versus temperature for Zn-41.58wt.%Bi-0.6wt.%Al and Sn-30wt.%Al-15wt.%Cu alloys were measured with a radial heat flowapparatus. The specimen was heated from the center using a single heating wire in steps of 50K up to 10 K below the melting temperature of the material and the outside of the specimenwas cooled with a heating/refrigerating circulating bath to get a radial temperature gradient.The specimen was kept the steady state condition at least two hours at a setting temperature. Atthe steady state, the total input power and the stationary thermocouples temperatures wererecorded. From the graphs of thermal conductivity variations versus temperature, the thermalconductivities of the solid phases at their melting temperature and the thermal temperaturecoefficients for same alloys were obtained. The variations of electrical conductivity of solidphases versus temperature for the same alloys were determined from the Wiedemann-Franzlaw by using the measured values of thermal conductivity and the determined Lorentz numbersof the alloys. From the graphs of electrical conductivity variations versus temperature, theelectrical temperature coefficients for same alloys were also determined.