İki malzemeli kirişlerin dayanımlarının ve şekil değişimlerinin incelenmesi
Research of endurance and shape change of the two materialed beams
- Tez No: 266009
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL EYYUBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde uzunluğu üzere ve en kesit yüksekliği üzere farklı mekanik özelliklere sahip malzemelerin kullanılması ile optimal kiriş konstrüksiyonlarının teşkili yöntemlerinin araştırılması sonuçları tebliğ edilmektedir. Ayrıca kiriş uzunluğu üzere başlık ve gövdelerinin kesitlerinde gerilme dağılımının karakterinin SAP2000 programı kullanılarak tayini ve değerlendirme sonuçları bu tezde yer almaktadır.Üç farklı kiriş tipi modellenmiştir ve buların analiz sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, analiz sonuçlarına göre, tüm kirişler X-Steel programı ile modellenip maliyet analizleri yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına bağlı olarak sanayi binası çatısı ve döşeme sisteminde kullanılması için hazırlanan optimal kiriş konstrüksiyonlarının teşkili varyasyonları burada verilmektedir.Anahtar Kelimeler : Taşıyıcı Sistem, Gerilme Durumu, Karma gerilme, Optimal kiriş teşkili, Çok malzemeli kiriş, Petek kirişler, Değişken en kesitli kirişler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the length and height of the cross section for the use of materials with different mechanical properties of the optimal beam formation method of construction has been notified of the investigation results. Also, beam length of the header and body sections of the character of stress distribution determined using SAP2000 program and evaluation results are included in this study.Three different beam type have been modeled and analize results have been compared each other. Beside this, according to analisys results, all of the beams are modelled with X-Steel Program, are made cost analisys.Depending on the research results, industrial building roof and floor systems optimally prepared for use in the construction of beams are given here constitute variations.Keywords : Carrier System, Stress State, Combined stress, Optimal beam formation, Multi-material beam, Honeycomb girders, beams with variable cross sections.