Konik metrik uzaylar ve bu uzaylarda sabit nokta teoremleri
Cone metric spaces and fixed point theorems on this spaces
- Tez No: 266008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULCABBAR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde ilk olarak konikler tanımlanıp bunların bazı özellikleri incelenecektir. Ardından bu tanımdan faydalanarak metrik uzayların genellemesi olan konik metrik uzaylar tanımlanıp metrik uzaylarda geçerli olan bazı özelliklerin konik metrik uzaylarda da geçerli olduğu gösterilecektir.İkinci olarak konik metrik uzaylarda büzülme dönüşümleri için sabit nokta teoremleri ispatlanacaktır.Üçüncü olarak bazı koşullar altında iki dönüşüm için ortak sabit nokta ve periyodik nokta teoremleri ispatlanacaktır.Son olarak konikler üzerindeki normallik şartı ihmal edilerek sabit nokta ve ortak sabit nokta teoremleri ispatlanacaktır
Özet (Çeviri)
In this thesis firstly we introduce cones and consider some properties of cones. After with the aid of this definition we introduce cone metric spaces, which generalize metric spaces and we demonstrate some properties of cone metric spaces are current, which hold true on metric spaces.Secondly we prove fixed point theorems of contractive mappings on cone metric spaces.Thirdly under some conditions we prove common fixed point and periodic point theorems for two maps on cone metric spaces.Lastly we prove fixed point and common fixed point theorems by omitting normality of cones.