Kumaş ve dikiş parametrelerinin iplik dikişlerinin sağlamlığına etkilerinin araştırılması
Investigation of influences of fabric and seam parameters on seam strength
  1. Tez No: 266016
  2. Yazar: DİLEK BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM PAŞAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İplik dikişlerinin mekanik özellikleri arasında dikişlerin sağlamlığı, ürünlerin kullanımı açısından önem arz etmektedir. Dikiş sağlamlığının karakteristiklerinden biri olan dikiş kayması, döşemelik kumaşlardan üretilmiş ürünlerde yaşanan sorunlar arasında ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, söz konusu ürünlerde ortaya çıkan dikiş kaymasının azaltılmasını sağlamaktır. Bu amaçla dikiş kaymasına neden olan faktörlerin analizi yapılmış, farklı kumaş ve dikiş parametrelerinin dikiş kayması üzerindeki etkisi çok faktörlü deneysel çalışmalara dayanarak elde edilmiş olan matematiksel modeller şeklinde ortaya koyulmuştur. Dikiş kayması açısından elverişli kumaş ve dikim parametreleri tespit edilmiştir. Dikiş kaymasının mekanizması teorik olarak araştırılmış, bu araştırmalara dayanarak dikiş kaymasının azaltılması yolları belirlenmiştir. Teorik araştırmalar deneysel çalışmalarla desteklenmiştir. Alınan sonuçlara dayanarak dikiş kaymasının azaltılması ile ilgili sanayi için pratik tavsiyeler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seam strength that one of the mechanical properties of seam is important for product?s usage. Seam slippage that one of the characteristics of seam strength is an important problem at upholstery product?s usage. This study aims to decrease the seam slippage in these upholstery fabrics. For this purpose the factors that cause to seam slippage were analyzed, different fabric and seam parameter?s effect on seam slippage presented as mathematical model, referring multi-factor experimental studies. The mechanism of seam slippage was investigated theoretically, based on this research the ways to reduce seam slippage were identified. Theoretical researches were supported by experimental studies. Based on the results, suggestions about reducing seam slippage were prepared for industry.