Esnek yakın-halkaların karakterizasyonu ve inşası üzerine
On the construction and characterization of soft near-rings
  1. Tez No: 266015
  2. Yazar: ASLIHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Molodtsov tarafından ortaya atılan esnek küme teorisi, belirsizlikle başa çıkmak için etkili bir matematiksel araç olarak görülmektedir. Bu teori, bilgi sistemleri, karar verme problemleri, optimizasyon teorisi, cebirsel yapılar ve matematiksel analiz gibi belirsizlik içeren bir çok alana uygulandı. Bu tez çalışmasında, esnek küme teorisi yakın-halkalara uygulanarak, esnek yakın-halkalar inşa edilip, esnek yakın-halkaların cebirsel yapıları çalışıldı.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde çalışmayla ilgili litaratür ve temel bilgiler verildi. Üçüncü bölüm, tamamen orijinal bir çalışmadan oluşmaktadır. Bu bölümde, esnek yakın-halkalar ve bu yapı üzerinde esnek alt yakın-halka, esnek (sağ, sol) ideal, (sağ, sol) idealistik esnek yakın-halka, esnek yakın-halka homorfizması gibi çeşitli cebirsel yapılar tanımlanarak bunlar ilgili örneklerle gösterildi. Özellikle idealistik esnek yakın-halka ile esnek yakın-halka epimorfizması arasındaki ilişki üzerinde duruldu. Ayrıca, bir N yakın-halkasının esnek alt-yakın halkası, esnek idealleri ve esnek -grubu tanımlanarak, ilgili özellikleri çeşitli örneklerle gösterildi.
Özet (Çeviri)
Soft set theory, proposed by Molodtsov, has been regarded as an effective mathematical tool to deal with uncertainties. This theory has been applied to many fields such as information systems, decision making problems, optimization theory, algebraic structures and basic mathematics analysis, etc. which contain uncertainties. In this thesis, applying soft set theory, we construct soft near-rings and we deal with the algebraic structure of soft near-rings.This thesis consists of four chapters. The literature and basic information about the study have been given in the first and second chapters. The third chapter consists of completely original study. In this chapter, soft near-rings and some algebraic structures on soft near-rings such as soft subnear-rings, soft (right, left) ideals and (right, left) idealistic soft near-rings and soft near-ring homomorphism are introduced and illustrated by corresponding examples. We especially focus on the relationship between soft near-ring epimorphisms and idealistic soft near-rings. Moreover, soft subnear-rings, soft ideals and soft N-subgroups of a near-ring N are introduced and some related properties are illustrated by many examples.