Elektroliz yöntemi ile toz üretiminde anot yüzey alanı ve bakırsülfat oranının toz boyutu ve şekline etkisinin araştırılması
The effect of anode surface area and copper sulfade on powder particle size and copper powder shape produced by electrolysis method
- Tez No: 266024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, elektroliz yöntemi ile toz üretiminde farklı anot yüzey alanı ( 250, 500, 750, 1000 mm2) ve bakırsülfat (CuSO4) miktarının (1200, 2400, 3600 g) toz tane boyutu ve şekline olan etkisi araştırılmıştır. Toz tane dağılımı için lazer partikül ölçümü yapılmış ve toz şeklinin belirlenebilmesi için de SEM çalışması yapılmıştır. Deneysel sonuçlara göre 250 mm2'den 750 mm2'ye kadar anot yüzey alanının artmasına bağlı olarak toz boyutunun küçüldüğü, 1000 mm2 Anot yüzey alanında ise toz boyutunun arttığı tespit edilmiştir. İri asiküler dendritik tozların, anot yüzey alanının artmasına bağlı olarak küresel dendiritik şekil aldığı ve 1000 mm2 anot yüzey alanın da ise iri asiküler ve küresel dendritik tozların bir arada olduğu gözlenmiştir. Ayrıca CuSO4 miktarının artması ile toz boyutunun arttığı ve ince asiküler dendiritik yapıdan iri küresel dendiritik bir yapıya doğru değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of copper powders was carried out by using different anode surface area (250, 500, 750, 1000 mm2) and by using various amount of copper sulfate (1200, 2400, 3600 g). The effect of anode surface area and amount of copper sulfate on powder particle size and shape was examined in detail. Laser particle measurement machine and Scanning electron microscope (SEM) were also used to measure particle size and evaluation for particle shape respectively. Experimental results indicated that powder particle size decreased correlatively the anode surface area which was increased from 250 mm2 up to 750 mm2. In addition, the powder particle size increased while using 1000 mm2 anode surface area. Moreover, it was observed that the coarse acicular dendritic powders formed as spherical shape by increasing anode surface area. However, the combination of global acicular and dendritic powder particle was evaluated in the 1000 mm2 anode surface area. It was also determined that size of powder particle increased with the increasing amount of CuSO4 and the shape of the powder particle changed from the fine acicular dendritic to the coarse spherical acicular dendritic.