Marine koşullarının verniklenmiş ahşap malzeme üzerine etkileri
The surface effects of marine conditions of the varnished woods
- Tez No: 266029
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, deniz suyu buharına tabi tutulmuş masif ağaç malzeme yüzeylerindeki ahşap verniklerinin çeşitli yüzey kalite özelliklerinde oluşacak değişiklikler test edilmiştir. Buhar işleminin verniğin kimyasal ve fiziksel yapısında oluşturacağı tahribat derecesi ile tahribatın oluştuğu süreler, vernik ve ağaç türlerine göre belirlenmiştir. Ağaç malzeme olarak yat (marine) endüstrisinde en çok tercih edilen Meşe (Quercus petraea), Kestane (Castanea sativa), İroko (Chlorophora excelsa) ve Tik (Tectona grandis) odunları kullanılmıştır. Üstyüzey işlemleri için ise; İnternational Boya Goldspar (poliüretan vernik), Original (sentetik vernik), Perfection (poliüretan vernik) ve Schooner (sentetik vernik) vernikler uygulanmıştır. Deneme numuneleri yüzeylerinde vernik katmanı oluşturularak, 6, 24, 60 ve 96 saatsürelerle 49±2 °C sıcaklıkta deniz suyu buharına maruz bırakılmıştır, Kontrol ve vernikli örneklerin boyutsal stabilizasyonunu ölçmek için TS EN 4086, vernik katmanında oluşacak yapışma direnci ASTM 4541 ve TS EN 24624, yüzey düzgünlük ölçümleri TS 930, ve TS 2497 esaslarına göre de yüzey sertliği testleri yapılmıştır.Deniz suyu buharına maruz kalacak yerlerde boyutsal değişimin önemsiz olduğu durumlarda Tik ağacının Goldspar ve Perfection vernikle verniklenmesi, yüzey pürüzlülüğünün istenilmediği durumlarda Meşe ağacının Perfection veya Goldspar ile vernikle verniklenmesi, yapışma mukavemetinin yüksek olması istenilen durumlarda İroko ağacının Perfection vernikle verniklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we made tests about the quality changes that can happen at the massif tree wood materials which were applied sea water vapour that were varnished. The vapour application made damaged as chemical and physical structure of the material and these were classified regarding to the degree of time, varnish and tree types. As massif tree material the most material that is used at yacht (marine) industry are; İroko, Chestnut, Oak and Teak woods has been used for this sample. For the surface applications from International Painting Goldspar (polyurethane varnish), Original (synthetic varnish), Perfection (polyurethane varnish), and Schooner varnishes (synthetic varnish), had been applied. At the samples a layer formed as 6, 24, 60 and 96 hours and kept at the 49±2 °C at the sea water vapour. To measure control and stabilisation of the varnished samples TS 4086, and the pressure strength ASTM 4541-02 and TS EN 24624,for the surface smooth measurements TS 930 and TS 2497 for varnish hardness of surface tests had been made.Teak, Oak, Iroko and Chestnut of woods has been varnished with 4 different types of varnishes. These are as Goldspar, Perfection, Schooner and Original.In Goldspar and Perfection varnishes the woods shown different results in different criteria.The best results in different criteria when all the trees-woods are compared are; Teak has shown the minimum change in size, Oak shown the highest smooth surface,Iroko has shown the highest stick resistance.