Magnezyum alaşımlarında soğuma hızının mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of cooling rate on microstructure and mechanical properties of magnesium alloys
  1. Tez No: 266028
  2. Yazar: HALİL AHMET GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, otomotiv, elektronik, havacılık ve savunma sanayinde kullanılan AZ91 serisi ileri teknoloji magnezyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerine Si ilavelerinin ve farklı soğuma hızlarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla alaşımlar; bakır soğutmalı seramik kalıp ve dört farklı katılaşma hızı veren kademeli dökme demir kalıba dökülmüştür. Ayrıca her bir parametre için alaşımlara ağırlıkça % 0.5, 1.0 ve 2.0 oranlarında Si elementi ilave edilmiş ve soğuma hızlarının değişimi gözlenmiştir.Sonuçlarda, AZ91 Magnezyum alaşımında soğuma hızı arttıkça çekme dayanımının ve sertliğinin arttığı ve Si ilavesi ile birlikte bu artışın yükseldiği gözlenmiştir. Ayrıca soğuma hızına bağlı olarak tanelerin inceldiği ve Mg17Al12 fazının modifiye edilebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of Si additions and different cooling rates on microstructure and mechanical properties of AZ91 magnesium alloys have been investigated that is used in automotive, electronic, aerospace and defence industry. For this aim; alloys have been poured to ceramic mould cooled with copper and gradual cast iron mould which obtains four different solidification rates. Additionally, Si elements have been added in the ranges between 0.5, 1.0 and 2.0 wt. % for each parameter, and also changes of cooling rates have been observed.Results showed that tensile strength and hardness increased as cooling rates increased, and these rising improved with Si additions have been observed. Additionally, finer grains and modified of Mg17Al12 phase depending on cooling rate have been observed.