Production of porous TiO2 thin films using surfactant systems
Yüzey aktif madde içeren sistemlerle gözenekli TiO2 ince filmlerinin üretimi
  1. Tez No: 266048
  2. Yazar: VOLKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE Ş. HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, daldırma (sol-gel), ısıl hidroliz ve mikroemülsiyon-ısıl hidroliz yöntemleri ile yüzey aktif madde içeren sistemler kullanılarak titanyum dioksit ince filmlerinin üretilmesidir. Çalışmadaki yüzey aktif madde sistemleri, yüzey aktif madde olarak AOT ve TX-100, yağ fazı olarak izooktan ve siklohekzan, su fazı olarak TTIP çözeltisi ve üç farklı pH'da su kullanılarak hazırlandı. Nanoreaktör şartlarını belirlemek için faz diyagramı çalışmaları ve Dinamik Işık Saçılımı (DLS) ölçümleri gerçekleştirildi. Su fazının, maksimum su tutma kapasitesine ve yükleme oranının ters misel çaplarına etkileri incelenerek uygun mikroemülsiyon sistemleri belirlendi. Titanyum dioksit tanelerinin ve ince filmlerinin üretimi daldırma, ısıl hidroliz ve mikroemülsiyon-ısıl hidroliz yöntemleri ile gerçekleştirildi. Üretilen filmlerin karakterizasyonu Taramalı Elektron Mikroskobu ve X-Işınları Saçılımı yöntemleri kullanılarak belirlendi. Yapılan çalışmalar sonucunda HCl konsantrasyonunun filmi oluşturan tanelerin kristal yapısı ve şekli üzerinde oldukça etkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce titania thin films by using surfactant systems, i.e. dip-coating (sol-gel), thermal hydrolysis and combined microemulsion and thermal hydrolysis methods. The microemulsion system in this study was formed by using the AOT and TX-100 as surfactants, isooctane and cyclohexane as oil phase and TTIP solution and double distilled water at three different pH values as aqueous phase. To determine the nanoreactor conditions, phase diagram studies and Dynamic Light Scattering measurements were performed. The appropriate microemulsion systems were determined by investigation of the effects of the aqueous phase on the maximum loading capacity and loading ratio on the hydrodynamic diameters of reverse micelles. Production of titania particles and thin films were performed by using dip-coating (sol-gel), thermal hydrolysis and combined microemulsion and thermal hydrolysis methods and the characterization of the titania particles and films were determined by using methods of Scanning Electron Microscopy and X-Ray Diffraction. According to the results of studies, concentration of HCl is the most effective on the crystal structures and shapes of particles formed titania films.