Membran degumming işleminde polivinilidenflorid membranların kullanımı
Usage of polyvinylidene fluoride membranes in membrane degumming
- Tez No: 266049
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ SAYGIN GÜMÜŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, konvansiyonel degumming yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen membran uygulamaları ile ham soya yağındaki fosfolipidlerin uzaklaştırılması amaçlanmıştır.Ham soya yağındaki fosfolipidleri uzaklaştırmak için çözgensiz ortamda moleküler ağırlık sınır değeri 20 kDa olan gözenekli Polivinilidenflorid (PVDF) membran kullanılarak membran degumming gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık, basınç, besleme hızı ve hacim/konsantrasyon oranı olarak belirlenen işlem değişkenlerinin, permeat akısı ve fosfolipid reddedilme değerleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca, yapışkan maddeleri uzaklaştırılmış soya yağının Lovibond sarı ve kırmızı renk değerleri, peroksit değeri ve serbest yağ asidi içeriğinde oluşan değişimler incelenmiştir.İşlem değişkenlerinin permeat akısı üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiş, basıncın ve hacim kosantrasyon oranının permat akısı üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Membran degumming işleminde fosfolipid reddedilme yüzdesi değerlerinin 79 ile 87 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ham soya yağının yapışkan maddelerinin membran teknolojisi ile uzaklaştırılmasında fosfolipidlerin yanı sıra serbest yağ asitlerinde ve renk maddelerinde de azalma sağlandığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate degumming of crude soybean oil by using membrane applications as an alternative for conventional degumming process.In this study, crude soybean oil was subjected to non solvent membrane degumming operation by using porous Polyvinylidenfluoride (PVDF) membranes with a molecular weight cut of value 20kDa. Effect of process parameters, namely, temperature, pressure, feed velocity and volume concentration ratio, was investigated on permeate flux and phospholipid rejection. Moreover; changes in Lovibond values of yellow and red colour, peroxide value, and free fatty acid content of degummed soybean oil were determined.Effect of process parameters on permeate flux was investigated. Pressure and volume concentration ratio were found to be effective on permeate flux statistically. Phospholipid rejection values were determined to vary between 79-87. Reductions in free fatty acid content and colour measurements were also observed as a result of membrane degumming process.