Sert çekirdekli meyve türlerinde kullanılan bazı klon anaçlarının in vitro'da optimum çoğaltma koşullarının belirlenmesi
Assessing in vitro optimum propagation conditions of some clonal stone fruits rootstocks
  1. Tez No: 266062
  2. Yazar: MİNE AKŞEHİRLİ PAKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Marianna GF 8/1, Myrobolan B, Pixy, St. Julien A, Myrobolan 29-C, Weiroot 158 klon anaçlarına ait sürgün uçları eksplant olarak kullanılmıştır. Besin ortamı olarak MS (Murashige-Skoog) ortamı kullanılmış, 30 g/L sakkaroz, 7 g/L agar eklenmiştir. Sürgün uçları ortamlara dikildikten sonra sıcaklığı 24 ± 1 C, ışıklanma süresi 16 saat aydınlık ve 8 saat karanlık olan kültür odasına konulmuştur. Örnekler 1 ay aralıklarla alt kültüre alınmıştır. Her 20 günde eksplant boyu, yaprak sayısı ve kardeşlenme sayısı gözlenmiştir. Çoğalma aşamasında 9 farklı MS ortamı denenmiştir. En iyi çoğalma, MS ortamına 1 mg/L BAP + 0,5 mg/L IBA + 0,25 mg/L GA3 ilave edilen ortamda elde edilmiştir. Köklendirme aşamasında, 8 farklı MS ortamı denenmiştir. En iyi köklenme, 1/2 MS + 2 mg/L IBA içeren MS besin ortamında sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shoot tips of Marianna GF 8/1, Myrobolan B, Pixy, St. Julien A, Myrobolan 29-C, Weiroot 158 clonal rootstocks were used as explant material. MS (Murashige-Skoog) medium was used as main nutrient with 30 g/L sucrose and 7 g/L agar. After transferring the explants on the MS medium, they were exposed to 16 h light and 8 h dark period at 24 + 1 C, temperature in growth chamber. The explants were subcultured in a 30-day cycle. Explant length, number of leaves and multiplication were observed in every 20 days. Nine different mediums were tested in multiplication stage. The optimum medium of multiplication was obtained when was used MS media supplemented with 1 mg/L BAP + 0,5 mg/L IBA + 0,25 mg/L GA3. Eight different MS mediums were used in rooting stage. The optimum rooting was obtained when used MS media contains 1/2 MS + 2 mg/L IBA.