Sclerotinia (Monilinia) spp. izolatlarının bazı fungisidlere karşı duyarlılıkları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16098
  2. Yazar: S.TARIK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ DELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
-108- 6 o ÖZET Sclerotinia (Monilinia) spp. izolatlarının Bazı Fungisidlere Karşı Duyarlılıkları Üzerinde Araş tırmalar Monilya hastalığı, etmeninin geniş bir iklim var yasyonunda yaşayabilmesi nedeniyle sert ve yumuşak çekir dekli meyve türlerinin yetiştirildiği hemen hemen tüm böl gelerde önemli zararlar oluşturmaktadır o Sel erotinia (Moni linia) laxa ve S.fructigena sert ve yumuşak çekirdekli mey ve türlerinde çiçek ve meyve enfeksiyon! arıyla, S. linharti- ana ise, ayvada çiçek, yaprak ve meyve enfeksiyonl arıyla has talığa neden olmaktadır. Bitki korumada yoğun ve bilinçsiz pestisid kul lanımı pekçok sorunuda beraberinde getirmektedir. Bunlardan hastalık etmenlerinin ve zararlıların pestisidlere karşı kazandıkları dayanıklılık sorunu kimyasal savaşımda başa rısızlığın nedenlerindendir. Monilya hastalığı savaşımında kullanılan fungi- sidlerin duyarlılık azalışları açısından durumunu belirle mek, bulgular ışığında fungisidlerin kullanılma stratejile rini saptamak ve duyarlılığı azalmış izolatların pratikte ki rolünün araştırılması amacıyla 1988-1990 yıllarında bu model çalışma gerçekleştirilmiştir.-109- Çalışmanın materyalini, Balıkesir, Çanakkale, De nizli, İzmir ve Uşak illerinde kiraz, şeftali ve kayısılar dan elde edilen 97 Sclerotinia spp. izolatı ile benomyl, çaptan, dodine,tfa±ram,vinclozolin ve hexacanozole fungisid- leri oluşturmuştur. izolatların duyarlılık düzeyleri miselyumda ve s- porlarda belirlenmiştir. Miselyumunun duyarlılık düzeyleri belirlenen 59 S.laxa izolatınm ED50 değerlerine göre,be- nomyl ve hexacanozole, MIC değerlerine göre, hexacanozole1 e diğer fungisidlere oranla daha duyarlı bulunmuştur. S. fruc- tigena izolatları ise,dodine ve hexacanozole' e daha duyar lıdır. izolatlarda saptanan duyarlılık azalışları önemli bo yutlardadır. Sporların duyarlılık düzeyleri ise,miselyumun du yarlılık düzeylerine göre belirlenen 20 Sclerotinia spp. i- zolatmda saptanmıştır. ED50 ve MIC değerlerine göre S.laxa izolatları benomyl ve vinclozoline daha duy arlıdır. S. fruc- tigena izolatlarında fungisidlere göre farklılık belirlen memiştir. Ancak, miselyumun duyarlılığı azalmış olan izolat- ların sporları aynı duyarlılık düzeyinde bulunmamıştır. Miselyumun ve sporların duyarlılık düzeyleri bir likte değerlendirildiğinde Sclerotinia spp. izolatlarınm hexacanozole duyarlı oldukları, diğer fungisidlere karşı ö- nemli düzeyde duyarlılık azalışlarının görüldüğü belirtile bilir.-.110-. Duyarlılığı azalmış izolat lardaki duyarlılık a- zalışının karakteristiği, duyarlılık azalışının kalıcılığı ve duyarlılığı azalmış izolatların doğaya uyum yetenekle ri saptanarak“belirlenmiştir. Duyarlılık azalışının kalıcılığı izolatların fun- gisidsiz ortama transferlerinden sonra orijinal izolatlarla karşılaştırmalı olarak saptanmıştır. Transfer öncesi ve trans fer sonrası ED50 değerleri karşılaştırıldığında önemli o- ranlarda olmamakla ”beraber genelde ED50 değerlerinde düş meler saptanmıştır. Doğaya uyum yetenekleri, duyarlılığı azalmış izo latların virulensleri,spor verimleri,koloniyal gelişimleri ve rekabet güçleri duyarlı izolatlarla karşılaştırmalı o- larak araştırılarak ortaya konmuştur. Duyarlılığı azalan izolatların elma meyvesi üze rinde oluşturduğu lezyon çapları 4-2.4-4-9.0 mm, spor verim leri 5.08x10 -8. 64xlO-? spor/ml ve koloniyal gelişimleri 35- 4-3.9 mm olarak belirlenmiştir.Lezyon çapları, spor verimle ri ve koloniyal gelişimleri ile izolatların ED50 değerleri arasında %99 olasılıkla ilişki bulunmamıştır ve duyarlılığı azalan izolatlar doğaya uyum yeteneğindedir. Rekabet gücünü belirleme çalışmaları duyarlılığı azalmış ve duyarlı izolatların %50:%50 oranındaki karışım larında yürütülmüştür. Sonuçlara göre, transferlerden sonra-111- duyârlı izolatlar lehine demişim saptanmıştır. Yapılan is tatistiki değerlendirmede benomyl, çaptan, dodine ve vinclo- zolin'e duyarlılığı azalmış olarak seçilen izolatların du yarlı izolatlarla rekabet gücünde oldukları,thiram'de ise rekabet edemedikleri belirlenmiştire Fungisidlerin uygulamada önerilen dozlarının du yarlılığı azalmış izolatlara etkililikleri çalışmasının so nuçları diğer bulgularla parelellik göstermektedir.Sadece thiram'da uygulamada önerilen ve diğer dozlarda duyarlı ve dayanıklı izolatlara etki aynı düzeyde bulunmuştur. Araştırmanın tüm bulguları birlikte irdelendiğin de,Sclerotinia (Monilinia) spp. izolatlarının çaptan, dodi- ne,benomyl ve vinclozolin' e uygulamada sorun oluşturacak düzeyde dayanıklılık kazanmadıkları ancak, duyarlılık aza lışlarının dayanıklılık oluşumu açısından potansiyel teh like olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
-112- 7 o SUMMARY" Investigations on Sensitivity of Sclerotinia (Monilinia) spp. Isolates to Some Fungicides Monilinia disease causes serious damage in all regions where stone and pome fruits are grown due to the fact that pathogen can survive in all climatic conditions. Sclerotinia (Monilinia) laxa and S.fructigena lead to flo wer and fruit infection on stone and pome fruits, and S. linhartiana causes leaf and fruit infection on quince. Use of pesticides excessively and unconsciously in plant protection is the cause of many problems «One of them is the resistance to pesticides, so chemical control may be unsuccessful. This model study was carried out to determine the behaviour from the stand point of sensitivity reduc tion of fungicides, to find the strategy of the use of fun gicides according to findings and to investigate the role of isolates reduced sensitivity in practice between the years of 1988 and 1990. Material of study consists of 97 Sclerotinia spp, isolates obtained from cherry, peach and apricot, and beno--113- myl,captan,dodine,thiram$vinclozolin and hexacanozole. Sensitivity levels of isolates were determined on mycelium and spores. Sensitivity levels of mycelium of 59 S.laxa isolates were more sensitive to benomyl and hexacanozole according to EDcq and to hexacanozole accor ding to MIC.S.fructigena isolates were more sensitive to dodine and hexacanozole. T he reduced sensitivity of isola tes was at the important proportion. The sensitivity levels of spores were found on 20 Sclerotinia spp. which were determined according to sensitivity level of mycelium. In accondance with EDT and MIC values, S.laxa isolates were more sensitive to benomyl and vinclozolin.The difference among S. f ructigena isolates was not determined according to fungicides.But spores of isolates of which the sensitivity of mycelium was reduced were not the same sensitivity level. When the sensitivity levels of mycelium and spo res are evaluated together, it may be emphasized that Scle rotinia spp» isolates are sensitive to hexacanozole and sensitivity of them decreases against the other fungici des. The characteristic, permanence and fithess ability»114- of the reduced sensitivity of isolates were determined. The permanence of the reduced sensitivity were found by comparing with original isolates after isolates were transferred to PDA not containing fungicide.When EDT values of pre-transfer and post-transfer were compared, it was found that EDT values decreased in general even if they were not the important rates. The fitness, virulence, spore yield, colonial growth and competition ability of the isolates reducing sensiti vity were determined by comparing with sensitive isolates. The diameter of lesions produced by isolates re duced sensitivity on apple was 42. 4-49.0 mm, spore yield was 5.08xlCr-8.64xl(r spores/ml and colonial growth was 35- 43 o 9 mm. It was found there was no relation between lesion diameter, spore yield, colonial growth and EDcq values of i- solates with the probability of 99 percent, and the isola tes reduced sensitivity were fitness. The studies for competition ability were carried out on mixtures of the isolates reduced sensitivity and the sensitive isolates (50%-50%).According to results, after t- ransfers were done, it was found that the variation was in-115- favour of sensitive isolates. In accordance with statisti cal evaluation, it was determined that isolates reduced sensitivity to benomyl, çaptan, dodine and vinclozolin had competition ability with sensitive isolates, and ones to t hi ram could not compete. Effect of fungicide doses recommended in practi ce on the isolates reduced sensitivity was similar to the other findings «.Only effect of thiram doses recommended in practice and the other doses was at the same level on sen sitive and resistant isolates. When examined all findings of study, it may be de termined that Sclerotinia (Monilinia) spp. isolates do not acquide problematic resistance to çaptan, dodine, benomyl and vinclozolin in practice but the reduced sensitivity has potential risk.