Kimi mısır ve sorgum x sudan otu melezi çeşitlerinin ikinci ürün olarak ege bölgesi sahil kuşağı koşullarındaki performansları üzerinde araştırmalar
Investigations on the yield and related traits of some maize and sorghum x sudangrass hybrids grown as second crop under mediterranean coastal conditions
- Tez No: 266063
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma, 2005 ? 2006 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün ve Ödemiş MYO'nun deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada ikinci ürün olarak yetiştirilen farklı mısır(C-955, ÇT-1, Helen, Brasco) ve sorgum x sudanotu melezi (El-rey, Grazer-N2, Hay-day, Es-526) çeşitlerinin Ege Bölgesi sahil kuşağındaki performanslarının ( Silaj, Hasıl ve Tane verimleri ile buna ilişkin özellikler) incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; bitki boyu, sap çapı, yaprak sayısı, olgunlaşma gün sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, tane verimi,bazı morfolojik karakterler ve kalite (silaj kalite özellikleri,renk, koku, pH, Fleig puanıvb) özellikleri saptanmıştır.Elde edilen bulgulara göre; Ödemiş Lokasyonunda C-955 mısır çeşidi, Hay-day ve Grazer-N2 Sorgum x sudanotu melezi çeşitleri, Bornova Lokasyonunda C-955 ve Brasco mısır çeşitleri, Hay-day ve Grazer-N2 Sorgum x sudanotu melezi çeşitleri, yeşil ve kuru ot verimleri ile silaj kalitesi açısından en iyi sonucu vermişlerdir. Tane verimi açısından her iki lokasyonda da çeşitler arasında fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research study conducted in the experimental Fields of Field Crop Deparment and Ödemiş Training Collage, Aegean University in 2005-2006. Maize cultivars (C-955, ÇT-1, Helen, Brasco) and sorghum x sudangrass cultivars (El-rey, Grazer-N2, Hay-day and Es-526) grown as second crop under mediterranean coastal conditions were tested for Herbage and grain yield and silage characteristics. For this aim, traits such as plant height, stem diameter, leaf number, number of days of maturity, green herbage yield, dry matter yield, grain yield and silage quality( colour, odor, pH, fleig score) properties were determined.Results indicated that C-955 and Hay-day, Grazer-N2 in Ödemiş and Brasco, C-955 and Grazer-N2, Hay-day in Bornova gave the best results in terms of green herbage, hay, silage yield and quality. There were not significant differences among the cultivars in terms of grain yield in both locations.