Melezleme ıslahıyla elde edilen bazı üzüm (Vitis vinifera L.) çeşit adaylarının moleküler ve morfolojik tanımlaması ile ürün özelliklerinin belirlenmesi
Molecular and morphologic identification of some grape hybrids (Vitis vinifera L.) and determination of crop characteristics
  1. Tez No: 266064
  2. Yazar: ARİF ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, melezleme Islahı ile Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından melezleme ıslahı sonucunda seçilen toplam 23 üzüm çeşit adayının morfolojik ve moleküler tanımlaması yapılmış aynı zamanda ürün özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada çeşit adaylarının 2 yıl süre ile 68 morfolojik özelliği Yalova koşullarında incelenerek ortaya konmuştur. Moleküler özellik yönünden ise 23 çeşit adayına 2 adet standart çeşit ilave edilerek toplam 25 çeşidin 20 farklı SSR primeri ile verdiği bant büyüklükleri değerlendirilerek benzerlik indeksi, temel bileşenlerin analiz grafikleri ve genetik ilişki dendogramı oluşturulmuştur. Ayrıca 11 farklı ürün özelliği açısından karşılaştırması 2008 ve 2009 yıllarında tekerrürlü olarak yapılmıştır. Ürün özelliklerinden toplam fenolik içerik ve antioksidant içeriğin tanede farklı hasat zamanlarındaki durumu da bu çalışmada karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This project is aimed to genetic and morphologic identification also crop characteristics determination of 23 grape hybrids. Hybrids were obtained from Atatürk Horticultural Central Research Institute and Tekirdağ Viticulture Research Institute with hybridization programs. 68 morphologic characters was defined in Yalova conditions for two years.PCR based microsatellite technique was used during the molecular analyses part with hybrids. The genetic relationship was defined 20 different microsatellite or SSR markers for 23 hybrids and 2 standard varieties. Genetic similarity index, Principal Component Analyze graphs and phylogenetic relationships dendograms were obtained. In addition, 11 different crop characteristics in terms of comparison in 2008 and 2009 were built as the replications. Total phenolic content and antioxidant content of the crop characteristics also different harvest time level were compared in this study.Before registration 23 different hybrids or variety candidates which were obtained different Institutes were characterized with this study. Also different crop charasteristics have been revealed. Study results can be used in different purposes especially for breeding researches and patent rights. These days molecular identification is very important for breeders rights guaranteed. Furthermore, these characterized varieties or hybrids will help to study more confidence for future breeding studies.