Erkence zeytin çeşidinde farklı tiplerin belirlenmesi
Determination of different types in Erkence olive cultivar
- Tez No: 266069
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde İzmir çevresinde yaygın olarak yetiştirilen ?Erkence? zeytin çeşidinde zaman içinde meydana gelmiş olan farklı tiplerin belirlenmesi ve başlıca morfolojik özelliklerinin tanımlanması hedeflenmiştir.Çalışmada Erkence çeşidinin yoğun olarak bulunduğu Karaburun, Çeşme, Urla, Seferihisar, Menderes, Güzelbahçe ve Foça ilçelerindeki zeytinlikler taranarak morfolojik bakımdan farklı görülen ağaçlar yanında meyve, yağ ve verim özellikleri yönünden üstün görülenler belirlenmiştir.Dört yıl boyunca yapılan arazi çalışmaları, ölçüm ve gözlemler sonucunda değişik özellikleri bakımından öne çıkan 20 farklı ağaç tespit edilmiştir. Yağ oranı % 18 ile % 41, olgunlaşma zamanı 10 Ekim ile 30 Aralık, hurmalaşma oranı % 0 ile % 86,7 verimlilik katsayısı ise 6,7 ile 2,7 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of different types, occured in the course of time and identification of their prevailing features in ?Erkence? olive cultivar widely grown in İzmir Province were aimed.In this work, olive groves in Karaburun, Çeşme, Urla, Seferihisar, Menderes, Güzelbahçe and Foça districts where the ?Erkence? cultivar intensified, were searched and the morphologically diverse trees besides the superior ones in terms of fruit, oil and productivity were determined.As a result of land works, measurements and observations for four years, 20 different trees were determined according to their various features. Oil contents were between 18-41 %, ripening times were between 10th October and 30th December, hurma rate ranged from 0 to 86,7, productivity ratio was between 2,7 and 6,7.