İzmir'in Menderes ilçesindeki seraların değerlemesi üzerine bir araştırma
A research on valuation of greenhouses in Menderes district of Izmir
- Tez No: 266070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ENGİNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada sera değerlerinin saptanmasında kullanılabilecek bilimsel esas ve yöntemler incelenmiş ve bu yöntemler kullanılarak Menderes ilçesindeki seraların değerleri saptanmıştır. Bu amaçla ilçede seracılığın yoğun olarak yapıldığı Çileme ve Çamönü köyleri ile merkeze bağlı Değirmendere ve Altıntepe mahalleleri araştırma kapsamına alınmış ve oransal örnek hacmi formülü kullanılarak belirlenen 61 üretici ile anket yapılarak çeşitli veriler derlenmiştir. Araştırmada bu verilerden yararlanılarak geleneksek üretim yapılan sera değerleri gelir ve maliyet yöntemlerine göre hesaplanmıştır. Gelir yöntemiyle farklı yaşlardaki seraların değerlerinin belirlenmesinde geçmiş ve gelecek değerler yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılabilecek kapitalizasyon faiz oranı %5 olarak belirlenmiş, ayrıca %6 reel faiz oranı esas alınarak da hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca seralarda değerleme açısından karşılaşılan sorunlar belirlenmiş ve öneriler getirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; gelir yöntemiyle ve periyodik net gelir (bahar ve güz hıyar üretimi ve %5 faiz oranı) ile hesaplanan arazi değerinin (7.941,67 TL/da), pazar değeri yöntemiyle saptanan arazi değerine (7.396,82 TL/da) yakın olduğu saptanmıştır. Bunun yanında, farklı yöntemlere göre saptanan sera değerlerinin birbirine yakın olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the scientific methods which can be used to determine the values of the greenhouses, were examined and these methods were applied for the purpose of determining the values of the greenhouses in Menderes district. Çileme and Çamönü villages and Değirmendere and Altıntepe districts, where the use of greenhouses is widespread, were selected as the research area and the data from 61 farmers, whose number was determined by proportional sample size formula, were collected by making a survey study. In this study, from these data, the values of greenhouses were calculated using the income capitalization approach and the cost approach. The values based on income of the greenhouses for different ages were calculated by the past and the future value approach. In order to use in calculations, the capitalization rate was specified as 5% and the real interest rate was specified as 6%, similarly. Furthermore, the problems in the valuation of greenhouse were identified and some solutions were suggested. According to research results, it was determined that the land value (7941.67 TL/decare), which was calculated by income capitalization approach and the periodic net income (spring and autumn cucumber production and 5% interest rate), and the land value (7396.82 TL/decare), which was calculated by the sales comparison approach, were approximate values. Besides, it was also determined that the values of greenhouses which were calculated by different methods were approximate values, too.