Regle yüzey çizimlerinde Dual de Casteljau algoritması
Dual de Casteljau algorithm in drawing ruled surfaces
- Tez No: 266090
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Regle yüzey tasarımı ve uygulamaları, Bilgisayar Destekli Geometrik Tasarım'da (BDGT) ve endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılır.Bu tezde, hiperbolik paraboloid, silindir, koni ve hiperboloid gibi belirli şekilleri olan regle yüzeyler için dual uzay çizim metotları ile ilgili geniş bir literatür taraması yapıldı. Dual de Casteljau algoritması, varyasyonları ve işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Vida teorisine değinilip 3-boyutlu dual vektörlerin çizimdeki rolleri açıklandı. Doğruların ekranda gösterilmesi konusunda önemli bilgiler aktarıldı.Regle yüzey çiziminde kullanılan dual uzay metodunun, prizma ve piramit çiziminde de uygulanabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Ruled surface design and its applications are widely used in Computer Aided Geometric Design (CAGD) and Industrial fields.In this thesis, a wide literature research is done concerning the ruled surfaces that have certain shapes, such as hyperbolic paraboloid, cylinder, cone, and hyperboloid, for dual space drawing methods. Furthermore, detailed information about de Casteljau Algorithm in Dual space, its variations and process is provided. Having referred to screw theory, roles of 3-dimensional dual vectors in drawing is explained. Some important information on the representation of lines on the computer screen is given.It is also denoted that the dual space method which is used in drawing ruled surfaces can be applied to drawing prisms and pyramids, as well.