Natrix tessellata'nın zehir bezinin histolojik olarak incelenmesi
Histological study on Natrix tessellata?s venom gland
- Tez No: 266089
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Temporal bölgede konumlanan ve oral bir bez olan Duvernoy's bezi sadece colubrid yılanlarda bulunur. Tez konusu kapsamında, Natrix tessellata'da Duvernoy's bezi ile ilgili morfolojik ve histokimyasal araştırmalar yapılmıştır. Bez bağ dokusu tarafından kuşatılmıştır, bağ dokusu bezin iç kısımlarına uzanarak bezi bölümlere ayırmış, bu sayede lobuller, asinuslar ve iç salgı kanalları oluşmuştur. Duvernoy's bezi seromukoz ve mukoz hücre asinuslarından oluşmaktadır. Asinuslar, histokimyasal özelliklerine göre ayırt edilen mukoz ve seromukoz hücrelerden oluşmuş tek tabakalı epitelden şekillenir. Bez temel olarak seromukoz asinuslardan oluşmakta, mukoz hücreler bezin merkezi ve iç salgı kanalı etrafı ile sınırlı kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Duvernoy?s gland, an oral gland located in temporal region, is only found in Colubrid snakes. We investigated the morphology and histochemistry the Duvernoy?s gland in Natrix tessellata. The gland is wrapped by a layer of connective tissue which penetrates into the glandular body in the form of many septa, dividing the glandular body into lobules and involving the acini and the inner ducts. The Duvernoy?s gland is formed by mixed acini composed of seromucous and mucous cells. The acini are formed by a monolayered epithelium constituted of mucous and seromucous cells, recognized by their histochemical characteristics. Duvernoy?s gland is organized in seromucous acini, mucous cells are restricted to the gland center region and to the inner secretion duct lining epithelium.