Steroide dirençli nefrotik sendromda podosit proteinlerinden podosin ve podoplaninin mRNA ekspresyonlarının kantitatif olarak incelenmesi
Quantitatively investigation of mRNA expression of podocin and podoplanin which are podocyte proteins in steroid-resistant nephrotic syndrome
  1. Tez No: 266092
  2. Yazar: FATMA AKYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÜN, PROF. DR. AFİG BERDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Steroide dirençli nefrotik sendromlu hasta grubunda podosin ve podoplanin proteinlerinin mRNA ekspresyon düzeylerinin değişip değişmediği araştırılmıştır. Bu amaçla Real-Time PCR yöntemiyle mRNA ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen mRNA ekspresyon düzeyleri minimal lezyon hastalarındaki sonuçlarla karşılaştırlmıştır.Elde edilen verilere göre; podosin ve podoplanin mRNA ekspresyon düzeylerinin steroide dirençli nefrotik sendromda farklı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, özellikle hastalığa sebep olan podosin proteinin mRNA ekspresyonun kantitatif bir noksanlığına dayandığı hipotezini destekleyici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes at the mRNA expression levels of podocin and podoplanin proteins in a group of steroid-resistant nephrotic syndrome patients has been investigated. For this purpose, mRNA expression levels are determined by the Real-Time PCR method. The obtained mRNA expression levels were compared with the results in patients with minimal lesions.According to the data obtained; podocin and podoplanin mRNA expression levels in steroid-resistant nephrotic syndrome was found to be different. Outcomes supports the hypotesis that lack of mRNA expression of podocin protein causes the disase.