Dikili ve Bergama bölgelerindeki tektonik aktivitenin jeotermal sularda radon ölçümleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of tectonic activity in Dikili and Bergama regions with radon measurements in jeothermal waters
  1. Tez No: 266094
  2. Yazar: EMRE TABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET N. KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Depremler çok sayıda can ve mal kaybına neden olan önemli doğa olaylarından biridir. Depremlerin yıkıcı sonuçlarının önlenmesinde deprem tahminleri önemli rol oynamaktadır. Deprem tahminlerinde yaygın olarak kullanılan metotlardan bir tanesi de sismik olarak aktif bölgelerdeki yer altı sularında ve toprak gazında radon konsantrasyon değişimlerinin izlenmesidir. Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğu depremler ve radon konsantrasyon değişimleri arasında açık bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.Bu çalışmada aktif kabuksal hareket gösteren Dikili ve Bergama bölgelerindeki jeotermal sularda ve toprak gazında radon konsantrasyon değişimleri 15.11.2008?26.11.2009 tarihleri arasında izlenmiştir. Çalışmada jeotermal suların radon konsantrasyonları kolektör metodu kullanılarak belirlenirken, toprak gazı radon konsantrasyonları ise katı hal nükleer iz kazıma detektörleri (lr-115 alfa duyarlı filmler) ile tespit edilmiştir. Radon konsantrasyon ölçümlerinden elde edilen veriler ile bölgede meydana gelen depremler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the important natural phenomena that cause many losses of life and property. Earthquake predictions play an important role in preventing the destructive consequences of earthquakes. One of the widely used methods for earthquake predictions is monitoring of radon concentration changes in groundwater and soil in seismically active areas. Most of the studies carried out up till now are exhibited a clear relationship between earthquakes and radon concentration changes.In this study, radon concentration changes of geothermal water and soil gas in Dikili and Bergama region which exhibit active crustal movements were monitored between 15.11.2008-30.11.2009. In the study, while the radon concentrations of geothermal water were determined by using collector method, the radon concentrations of soil gas were determined by using solid-state nuclear track detectors (Lr-115 alpha-sensitive film). The relationship between the data obtained from radon concentration measurements and earthquakes occurred in region were investigated.