Web tabanlı bilgi paylaşım platformu
Web based information sharing platform
- Tez No: 266116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde, WEB ortamında bilginin paylaşılması çok yaygın hale gelmiştir. Araştırma yapmak isteyen kullanıcılar, kütüphanelere gitmek yerine öncelikle internet ortamında araştırma yapmakta, bilgisini paylaşmak isteyen insanlar yine internetten faydalanmayı tercih etmektedirler.Bu tezde, kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, kullanıcıların ortak bir platformda buluştuğu, teknolojik olarak arama motorları tarafından içeriği indekslenebilen, site içi arama motoru bulunan, gerektiğinde arama terimleriyle ilgili kullanıcısına öneriler sunabilen web tabanlı bilgi paylaşım platformu geliştirilmiştir. Bu araştırma sürecinde, mevcut web geliştirme teknolojileri ve mimarileri incelenmiştir. Tam metin arama algoritmaları incelenmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca site içerisinde arama yapan kullanıcıların, bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlayacak Fonetik algoritması da uygulamaya entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sharing information via the internet has become very common. Users that would like to do a research prefer as a first choice to surf on the web instead of going to the library and also users that share their knowledge and findings over the web also perpetuate the same wayIn this thesis, based on the user requirements, a web based information sharing platform has been developed with an active search engine where the content can indexed and suggestions are also offered to the users about their search criteria. During the development stage, instead of classical web forms, web development methods, Full Text Search algorithms and Phonetic algorithms that provides the user a faster response during their research were also integrated.