Huntington hastalığı'nda modifiye edici genlerin araştırılması
Investigation of modifier genes in huntington?s disease
- Tez No: 266129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Huntington Hastalığı (HH) otozomal dominant olarak kalıtılan, kendisini motor, psikiyatrik ve kognitif disfonksiyon ile gösteren, progresif nörodejeneratif bir hastalıktır. Huntington Hastalığı'nın karakteristik semptomları, hastalığın süreci boyunca kronik ve progresif olan istem dışı koreiform hareketler, kognitif bozukluk, duygudurum bozuklukları ve davranışsal değişikliklerdir. Başlangıçtan ölüme kadar sağkalım ortalaması 17-20 senedir.Huntington Hastalığı'nın başlangıç yaşı, IT-15 genindeki CAG tekrarlarının anormal uzaması ile ilişkilidir; ancak, CAG tekrarlarının uzunluğu başlangıç yaşındaki varyasyonun %40-70'ini açıklayabilir. Çeşitli çalışmalar, diğer genetik faktörlerin de HH başlangıç yaşı varyasyonunda yer alabileceğini göstermiştir.Yakın zamanda, metiltetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) genindeki tek nükleotid polimorfizmi ile HH başlangıç yaşı arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir.Bu tez çalışmasında MTHFR genindeki C677T ve A1298C polimorfizmlerinin Türk Huntington Hastalarında hastalık başlangıç yaşını modifiye edici rolleri incelenmiştir.IT-15 genindeki uzamış CAG tekrarlarının başlangıç yaşını belirlemedeki katkısı %40.8 olarak (R2 = 0,408 p < 0,0001) bulunmuştur. MTHFR polimorfizmlerinin başlangıç yaşı ile korelasyonu gösterilememiştir ( p > 0,05) .Daha önce sunulan kanıtların aksine, MTHFR genindeki A1298C polimorfizmlerinin Türk Huntington hastalarında başlangıç yaşını etkilediği görülmemektedir.Gelecekte bu çalışma hasta populasyonu büyüklüğü artırılarak ve hastaların folat seviyeleri dikkate alınarak genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
Huntington's Disease (HD) is an autosomal dominantly transmitted, progressive neuro-degenerative disease which presents itself with motor, psychiactric and cognitive dysfunction. The characteristic symptoms of HD are involuntary choreiform movements, cognitive impairment, mood disorders, and behavioral changes which are chronic and progressive over the course of the illness.Survival from onset to death averages 17?20 years. Age at onset of HD is correlated with the size of the abnormal CAG repeat expansion in the HD gene; however, the length of CAG repeats can explain about 40- 70% of the variation in age at onset. Several studies have indicated that other genetic factors also contribute to the variability in HD age at onset.Recently, an association has been reported between a single nucleotide polymorphism (A1298C) in the methyltetrahydrofolate reductase (MTHFR) gene and AO of HD.In this thesis, the modifier effects of C677T and A1298C polymorphisms of the MTHFR gene on age of onset of Turkish HD patients have been investigated.The contribution of expanded CAG repeats in the IT-15 gene in identifying age of onset was determined to be 40.8% (R2 = 0,408 p < 0,0001). None of the MTHFR polymorphisms were shown to be correlated to the age of onset ( p > 0,05). Contrary to the previously described evidence, A1298C polymorphism in the MTHFR gene does not appear to modulate AO of Turkish HD patients.In the future, this study can be expanded by increasing the patient population size and also by taking the folate levels of the patients into account.