İğneleme yöntemiyle üretilen polyester/viskon karışımlı dokusuz yüzey özelliklerinin deneysel ve istatistiksel analizi
Experimental and statistical analysis of the properties of polyester/viscose blended nonwovens produced by needle punching method
- Tez No: 266151
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmada polyester/viskon karışımından iğnelemeyle üretilen dokusuz yüzeylerin fiziksel ve performans özelliklerinin değerlendirilmesi ve üretime geçilmeden tahmin edilmesine yönelik istatistiksel modellerin kurulması amaçlanmıştır.Bu amaçla; beş farklı karışım oranında, dört farklı gramajda hazırlanan tülbentler üç farklı iğneleme yoğunluğunda sabitlenerek 60 adet farklı dokusuz yüzey elde edilmiştir. Söz konusu dokusuz kumaşların gramaj, kalınlık, yoğunluk, hava geçirgenliği, patlama mukavemeti, aşınma dayanımı, sıvı emme kapasitesi, kuru/ıslak kopma mukavemeti ve kopma uzaması gibi fiziksel ve performans özellikleri standart test yöntemleri ve cihazlarıyla tespit edilmiştir. Testler sonucu elde edilen veriler Design Expert 6.06 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiş, her özellik için istatistiksel modeller kurulmuştur. İstatistiksel modellerin oluşturulmasında simpleks kafes tasarım uygulanmış, karışım X proses çapraz modeller geliştirilmiştir. Modellerden elde edilen regresyon denklemleriyle dokusuz kumaş özelliklerinin tahmin edilebilmesi sağlanmıştır.Ayrıca; karışım oranı, kumaş gramajı, iğneleme yoğunluğu gibi seçilen değişkenler ile kumaşların fiziksel ve performans özelliklerin değişimi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop statistical models in order to predict the physical and performance properties of polyester/viscose blended needle punched nonwovens before fabric production.For this purpose, five different blend ratios of polyester/viscose webs were produced and these webs were cross lapped, needle-punched in four different mass per unit area and punch density. Total number of nonwovens produced with different production parameters were sixty. The physical and performance properties of the fabrics such as thickness, density, air permeability, bursting strength, absorption capacity, abrasion resistance, dry and wet tenacity/elongation were determined with related test standard methods and equipments. The results obtained from tests were statistically analyzed in Design Expert software and statistical models were developed for each fabric property. Simplex lattice design was applied during construction of mixture x process crossed models. The prediction of nonwoven physical and performance properties could be provided with the regression equations obtained from developed models.Additionally, the relation between process parameters such as blend ratio, mass per unit area, punch density and physical/performance properties of nonwovens has been investigated.