İnşaat alanında kullanılan dokusuz yüzeylerde r-PET performansı
R-PET nonwoven fabric performances in construction industry
  1. Tez No: 266352
  2. Yazar: SEVCAN ÜSTÜN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EBRU TAYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Her geçen gün artan nüfus, sanayileşme, ve teknolojik gelişmelere dayalı oluşan atıklar, tüketilen doğal kaynaklarla birleştiğinde; daralan dünyamızın en önemli sorunlarından birisi olan `çevre sorunları' kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bu sorununu çözümü ve çevre yükünün azaltılması için günümüzde birçok çalışma yapılmaktadır. Atıkların, çevre yükü oluşturmasını engellemek ve bu atıkların ülke ekonomisine kazanım haline dönüştürebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen çalışmalardan birisi de geri kazanım düşüncesidir. Geri kazanımın bir amaç olduğu günümüz şartlarında, her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de doğal kaynak israfı yaşatılmasını engelleme düşüncesi yeni bir boyut kazanmıştır.Bu tezde sunulan araştırma çalışmasında, inşaat alanında kullanılan tekstil ürünleri incelenmiş, özellikle yalıtım ve izolasyon malzemesi olarak kullanılmakta olan dokusuz yüzey kumaş özellikleri araştırılmıştır. Dokusuz yüzey kumaş üretimi için iğneleme yöntemiyle çevrede atık olarak değerlendirilen PET Şişelerin geri kazanımı ile üretilen r-PET ile v-PET elyaflar tülbent katı sayısı 6,10 ve 14 olan üç farklı tülbent katmanından oluşan ve %100 v-PET, %70 v-PET %30 r-PET, %50 v-PET %50 r-PET, %30 v-PET %70 r-PET, %100 r-PET oranlarında harmanlanmış on beş farklı kumaş numunesi oluşturulmuştur. İnşaat alanında izolasyon malzemesi olarak kullanılması hedeflenen bu kumaşların teknik özellik performansı, fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kopma mukavemeti, kopma uzaması, eğilme uzunluğu ve direnci, kalınlık, metrekare ağırlık ve dökümlülük tayini değerleri,su buharı geçirgenliği ve ısıl direnç testlerine standartlara uygun biçimde kumaşlara uygulanmıştır. Elde edilen veriler harman değişimi etkisi ve üç farklı katmanın sonuçlara etkisi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When wastes resulting from increasing population, industrialization, and technological developments combine with the consumed natural sources, we begin to face the ?environmental problems?, one of the most essential problems of the world, which is getting smaller day by day. Numerous studies are conducted in order to solve this problem. In order for us to prevent that the wastes are a burden on us and the environment alike and to make them used for the benefit of the economy, recycling is one of the attempts considered. The circumstances which make recycling the main goal of today in textile industry like every sector, the idea of recycling and preventing the wasteful use of natural sources have had a new dimension.In the study carried out for this thesis, textile products used in construction sector, and especially the properties of nonwoven fabrics used for insulation, have been examined. Fifteen different fabric samples have been prepared from the r-PET and v-PET fibers produced from the recycled plastic bottles considered as wastes consisting of 6, 10 and 14 web layer and blended with the ratio of 100 % v- PET, 70 % v- PET, 30 % r- PET, 50 % v-PET, 50 % r-PET, 30 % v-PET, 70 % r-PET, 100 % r-PET. Physical and mechanical properties and technical performances of these fabrics, which are supposed to be used as insulation materials in buildings, have been examined. Breaking strength, breaking elongation, bending resistance, thickness, weight, drape, air permeability, steam permeability and thermal property values of these fabrics have been measured by standard test methods. The data obtained have been evaluated and compared on the basis of blend change effect and web layer.