İletken elyaf takviyeli dokusuz (nonwoven) tekstil yüzeylerinin elektrik iletkenliği ve elektromanyetik kalkanlama özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical conductivity and electromagnetic shielding effectiveness on nonwoven textile surfaces supported conductive fibers
- Tez No: 450867
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, iletken özelliğe sahip dokusuz tekstil kumaşları üretmek için İletken lif olarak gümüş kaplı poliamid lifler kullanılmıştır. İletken lifler ile poliester (PES) ve melt poliester lifleri tarak makinesinde karşım yapılarak tülbentler üretilmiştir. Üretilen tülbentler iğneleme makinesinde iğnelenmek suretiyle dokusuz tekstil yüzeyler üretilmiştir. Sıcak pres makinesinde sıcaklık ve basınç altında melt poliester eritilmek suretiyle tabakalı kompozit yapıların üretimi yapılmıştır. Çalışmanın kapsamında; Elektromanyetik kalkanlama etkinliği üzerine, oluşturulan katmanlı yapıların etkisi incelenmiştir. Üretilen tabakalı kompozit yapıların fiziksel ve yapısal özellikleri analiz edilmiştir. Tabakalı kompozit yapıların Elektromagnetik Kalkanlama Etkinlikleri (EMKE) ölçümleri ASTM-D4935-10 standardına göre 15-3000 MHz frekans aralığında ölçülmüş ve değerlendirmesi yapılmıştır. Elektromagnetik kalkanlama mekanizmasını meydana getiren geri yansıma ve soğurma miktarları hesaplanarak değerlendirmesi yapılmıştır. Katmanlı kompozit yapıların mukavemet testi ASTM D5035-06 numaralı standartta belirtildiği gibi şerit yöntemine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to produced that have a conductive property nonwoven Textile fabric were used silver plated polyamide fiber as a conductive fiber. Conductive fibers, polyester fibers and melt polyester fiber were mixed together to form webs. By needling to webs, Nonwoven textile surfaces were produced with webs in the needling machine. Laminated composite structures production prepared by melting polyester in hot press machine under temperature and pressure. Within scope of work; The effect of layered structures on electromagnetic shielding has been investigated. The physical and structural properties of the layered composite structures produced were analyzed. Measurements of electromagnetic shielding activities were measured and evaluated in the frequency range of 15-3000 MHz according to ASTM-D4935-10 standart. The reflection and absorption which cause the electromagnetic shielding mechanism to occur are evaluated. The strenghth test of the layered composite structures was carried out in accordance with strip method as specified in ASTM D5035-06 standart.