Naftilamin ve antrakinon bileşiklerinin kondensasyonu, Fe(III), Cr(III), Co(II) komplekslerinin sentezi ve fotokromik özelliklerinin incelenmesi
Condensation of naphthylamin and anthraquinone compounds, synthesis of Fe(III), Cr(III), Co(II) complexes and invastigation of their photochromic properties
- Tez No: 266156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
1-amino, 4-bromo, 2-metil antrakinon bileşiğinden çıkılarak, 5-amino-2 naftalin sülfonik asit ve naftilamin gibi primer aminler ile s-triazin varlığında amin kenetleme ve diazo bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ligandların Co(II), Fe(III), Cr(III) ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları UV-görünür, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, AAS, manyetik duyarlılık, elementel analiz teknikleri ile aydınlatılmıştır. Fotokromik özellikleri incelenmiştir. Metal komplekslerin UV ışığına maruz kaldığında ligandlara kıyasla fotokromizme daha duyarlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coupling and diazo compounds were synthesized by using 1-amino-4-bromo-2-methyl anthraquinone and the primer amines components such as 5-Amino, 2- naphtelene sulfonic acid and naphthylamin in presences of s-triazine ring. The metal complexes of the synthesized ligands were achieved with Co(II), Fe(III), Cr(III) metal salts. The characterizations of all the synthesized compounds were determined by using UV-visible, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, AAS, magnetic susceptibility, elemental analysis techniques. Their photochromic properties have been investigated. The metal complexes when exposed to UV light are more sensitive than their ligands in terms of photochromism.