Konya Şerafeddin Camisi yakınındaki türbenin tuğla duvar malzemesinin arkeometrik yönden araştırılması
Archaeometrical determination of brick wall material of tomb adjacent to Konya Şerafeddin Mosque
  1. Tez No: 266165
  2. Yazar: ÖZLEM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Anadolu mimarisinde önemli yer tutan Horasan harcı ile tuğlalarının 13, 16 ve 18. yy'daki özelliklerinin saptanması için Konya Şerafettin Cami (13.yy), Ankara Tacettin Dergahı (16yy) ve Ankara Leblecioğlu (18yy) Caminden örnekler alınmıştır. Örnekler mineralojik, mikromorfolojik, fiziksel ve kimyasal yönden arkeometrik yaklaşımla incelenmiştir. Araştırma sonuçları sonrasında 13. ve 16. yy örnekleri benzerlik gösterirken 18yy örneğinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bu da zaman içerisinde harç ve tuğla üretiminde değişimlerin olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bu zamana bağlı değişimin daha ayrıntılı incelenmesi için Horasan harcının kullanıldığı 12 ile 19yy arasında geniş bir araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
For determination of 13th, 16th and 18th century Horasan mortar and bricks properties, which are important elements of Anatolian architecture, samples were collected from Konya Şerafettin Mosque (13th century), Ankara Tacettin Degrahı (16th century) and Ankara Leblecioğlu Mosque (18th century). Samples were anlysed for their mineralogical, micromorphological, physical and chemical characteristics by archaeometric approach. Results revealed that while the 13th and 16th century samples have smilar properties, the 18th century samples were different. This shows a change in the production of mortar and brick with time. Moreover, for detailed study of this time dependat change, a wide survey is needed from 12th to 19th century when Horasan Mortar was extensively used.