Redesign of high pressure pipes and connections for water-jet cutting system
Su jeti sistemlerinde yüksek basınç boruların ve bağlantılarının yeniden tasarımı
- Tez No: 266164
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Su jeti sistemlerinin, özellikle endüstriyel alanda sağladıkları avantajlardan bazıları söyle sıralanabilir: kesim yelpazesinin çok geniş olması, istenen şeklin kolayca oluşturulabilmesi, takım aşınması probleminin olmaması, ısıl gerilmelere sebebiyet vermemesi. Bu avantajlardan dolayı, su jeti kesme sistemleri endüstriyel alanda giderek yaygınlaşmaktadır. Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü laboratuarında öncelikle tek katlı ve 180 MPa çalışma basıncına sahip bir ilk örnek üretilmiştir. Ardından iki katlı bir ilk örnek üretilerek çalışma basıncın 300 MPa değerine çekilmiştir. Bu çalışmada 300 Mpa çalışma basıncına sahip olan su jeti sisteminin yüksek basınç bağlantı elemanları yeniden tasarlanmış, konik sıkı geçen yapılar için bir program yazılmış ve bu programla sistemdeki konik yapıdaki elemanların optimum değerleri bulunmuştur. Ayrıca, temel kontrol parametrelerinin diğer parametrelerle ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Some of the advantages that the water-jet cutting systems provide in industrial area are: wide scale of cutting materials, any form can be cut easily, no tool change or wear, no thermal distortion. For these advantages water-jet cutting technology is getting spread in the industrial usage. A singlelayer prototype was produced in Mechanical Engineering Department Laboratory in the University of Çukurova which has the operating pressure of 180 MPa. Later a double-layer intensifier was produced to increase the operating pressure up to the 300 MPa. In this study, the high pressure connection parts which works under 300 Mpa is redesigned using reverse engineering and redesign methodology, a program is written for conical shrink-fit parts and using this program the conical form parts? optimum parameters are found in the water-jet system. Beside this, basic control parameters and some other parameters relationship was investigated.