Kentsel mekanda plastik sanat eserlerinin kent estetiği ve kent kültürüne katkısı (Antalya örneği)
Works of plastic arts in the city of urban location and urban culture contribution to aesthetics (Antalya example)
  1. Tez No: 266176
  2. Yazar: AYŞE EZGİ TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN SİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Plastik sanat eserlerin tarihsel gelişimi ve Antalya Kenti'nde yer alan, seçilmiş 15 adet plastik eserin toplumsal ve fiziksel açıdan çevresi ile ilişkileri incelenmiştir.Antalya kent halkına ve kente gelen yabancı turistlere yapılan anket çalışmasıyla da kent mekanlarında kullanılan Plastik Sanat Eserlerinin kent estetiğine ve kentsel yaşam kalitesine etkileri hakkındaki görüşleri belirlenmiştir. Görsel sanat dallarıyla uğraşan sanatçılarla yapılan söyleşi sonucunda da araştırma konusu hakkındaki fikirleri alınmıştır.Bu araştırmada kentin yaşam kalitesini yükselten 6 adet anıt heykel, 5 adet simgesel heykel, 2 adet su gösterisi, 1 adet temalı park, 1 adet temalı sergi içeren toplam 15 adet plastik sanat eserinin mevcut durumunun tasarım ilkeleri ve öğeleri bakımından irdelenmesi yapılmıştır. Bu irdeleme ışığında, mekan plastik ilişkileri incelenip, sanatçı ve seyircilerin görüşleri doğrultusunda sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical development of plastic art and selected 15 pieces of plastic work which is located in Antalya city, is examined in relation to social and physical environment.By the survey conducted to the city of Antalya people and foreign tourists coming to Antalya, Plastic Arts used in the city space to the views of the participants are determined about how the Plastic Arts used in the city effects the urban aesthetic and the quality of life in the city. The opinions of the artists ,who are dealing with visual arts field, are taken about this research by interviews.In this study, a total of 15 pieces of plastic art, 6 memorial statue, 5 iconic sculpture, 2 water show, 1-themed park, 1-themed exhibition, which improves the city's life quality are analyzed wih respect to the current state of design principles and design elements. In the light of this analiysis, with the plastic place relations are examined, and with the artists and the audience views, the results have been tried to put forward.