Bağbaşı-Dereiçi çevresinin (Hadim Kuzeyi-Konya) tektono-stratigrafisi
Tectono-stratigraphical investigation of Bağbaşi-Dereiçi (North of Hadim?Konya)
  1. Tez No: 266175
  2. Yazar: MEHMET CUMA KURTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aladağ, Bolkardağı, Bozkır ve Geyikdağı Birlikleri, Orta Torosların farklı ortam koşullarını yansıtan kaya birimleridir. İnceleme alanında geniş yer kaplayan Geyikdağı Birliği, Lütesiyen yaşlı denizel kırıntıların üzerinde yatay naplar halinde yer almaktadırlar. Bozkır Birliği ise, Triyas- kratese aralığında çökelmiş çanak, yamaç ve az oranda platform tortullarıyla, denizaltı volkanitleri, tüf, diyabaz, serpantinit benzeri kayaların değişik boyutlardaki blokları kapsayan melanj şeklindedir.Geyikdağı ve Aladağ Birlikleri arasında Ofiyolit, vokanit arakatkılı pelajik kireçtaşlarını kapsayan `'Ofiyolitik mealanj'' şeklinde temsil edilen okyanusal havzanın Geç Paleosen-Erken Eosen aralığında değişik kalınlıkta ve tektonik dilimler şeklinde bulunmaktadır.Bozkır Birliğinin kendi içinde dilimlere ayrılıp Bolkar ve Aladağ Birlikleri'ni üzerlediği düşünülmektedir.Bolkar ve Aladağ Birlikleri'nin Erken Eosende ofiyolitlerle birliklikte, Bozkır birliğiğini taşıyarak Geyikdağı Birliğini üzerlediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aladağ, Bolkardağ, Bozkır and Geyikdağı tectonic units are the rock units of the Middle Taurides that reflecting different environmental conditions. The Geyikdağ unit which widely crops out in the study area lies on the Lutetian age marine sediments as horizontal nappes. Bozkır unit is a kind of melange unit that includes the blocks of various sizes of rocks derived from basinal-slope environment and partly from platform sediments, submarine volcanics, tuffs, diabase, serpentine-like rocks formed between Triassic and Cretaceous time period. Tectonic slices with different thickness are seen between Geyikdağı and Aladağ units representing ophiolitic melanges comprises ophiolite, volcanic intercalated pelagic limestones of an Oceanic basin that formed between late Paleocene and early Eocene time period. It is thought that the Bozkır unit is internally sliced itself and thrusted onto the Bolkar and Aladağ tectonic units. It is thought that the Bozkır unit carried by Bolkar and Aladağ units with ophiolites thrusted onto the Geyikdağ unit during early Eocene.