Prediction of cooling dry-bulb design temperatures for different levels of probability for Turkey
Türkiye?de soğutma kuru termometre tasarım sıcaklıklarının farklı olasılık seviyeleri için tahmini
  1. Tez No: 266178
  2. Yazar: MURAT UĞURLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaz kuru termometre dizayn sıcaklıkları bilinen il merkezlerinden yola çıkılarak, diğer merkezler için de yıllık meydana gelen 0.4, 1 ve %2 frekanslarına uygun kuru termometre dizayn sıcaklıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Türkiye yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır ve tasarım sıcaklıkları öncelikle her bölge için ayrı ele alınmıştır. Tüm hesaplamalar için `Statistica' paket programı kullanılmıştır. Dizayn sıcaklıklarını etkileyecek olan enlem-boylam ve yükseklik göz önünde bulundurulup, analizler için lineer regresyon yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan eşitliklerde enlem, boylam ve yükseklik regresyon değişkenleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to predict cooling dry bulb design temperatures corresponding to 0.4, 1 and 2% annual cumulative frequency of occurrence for locations in Turkey, where no measuring stations are available, for this purpose known data is used for cities where measuring stations exist. Turkey is traditionally divided into seven geographic regions. Each region is firstly considered alone and the cooling dry bulb design temperature is described for each region separately. Later, possibility of predicting the design temperatures dividing Turkey into two regions as coastal and interior is investigated. Statistica package program is used with estimation procedures for calculations. For the description of cooling dry bulb design temperature, the main parameters; easting-northing and terrain elevation should be taken into consideration and linear regression is used for the analysis. Latitude, longitude and altitude are used as regression variables. Just one equation for the description of dry bulb design temperatures for whole Turkey is also supplied.