Kakao tozundan izole edilen Bacillus sporlarının ısıl dirençlerinin belirlenmesi
Detection of heat resistance properties of Bacillus spores isolated from cocoa powder
  1. Tez No: 266226
  2. Yazar: UTKU ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Hollanda'daki çeşitli marketlerden temin edilen 5 farklı kakao tozu örneğinden, Bacillus cinsi bakteriler izole edilerek selektif besiyerinde gelişim ve koloni özellikleri ve sporlarının ısısal dirençlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kakao tozu örneklerinden izole edilen suşların 20 tanesinin mezofilik tür olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu suşlar içerisinde 6 tür canlılık ve spor oluşturma özelliklerinin yüksek olması nedeni ile seçilmiş ve çalışmaya ısıl direnci yüksek bu 6 tür üzerine odaklanılarak devam edilmiştir. Çalışılan türlerin 4'i yapılan identifikasyon işlemleri ile Bacillus subtilis (suş 81, 101, 125, 162A) olarak, bir tanesi ise Bacillus licheniformis (suş 49) olarak tespit edilmiştir. Suş 64 'ün ise identifikasyonu gerçekleştirilememiştir. Uygulanan inaktivasyon işlemleri ( 95-130?C'de 0.25-12 dakika) ile en yüksek ısıl dirence sahip bakteri suş 162A olarak tespit edilmiştir. Bu suşun 130ºC'de 1 dakika ısıl işleme tabi tutulmuş ve inaktive edilebilmiştir.Elde edilen sonuçlar Weibull ve First order matematiksel modelleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the growth and colony forming characteristics of Bacillus species which are isolated from 5 different cocoa powder and the heat resistant characteristics of their spores were detected. The isolated cultures were kept in frozen vials to prevent mutations and contaminations. Frozen cultures were prepared using mesophilic and thermophilic strains. These frozen vials used for making frozen stock cultures. By this way they could be preserved without any mutation and contamination.The isolated Bacillus strains were identified by API 50CHB isolation system. Six Bacillus strains detected with higher survival and spore forming abilities at higher temperature and they were used in further research. Four of them are Bacillus subtilis (strain 81, 101, 125, 162A ), one is Bacillus licheniformis (strain 49) and the other one has not been identified (Strain 64).Strain 162A was identified as most heat resistant bacterium from high temperature (at 95-130?C for 0.25-12 min.) applied experiments. This strain was exposed to heat treatment at 130?C for 1 minute to inactivating all the spores.For evaluating the inactivation results two different mathematical methods, Weibull model and First order model were used.