Kakao bazlı gıdaların mikrobiyal kalitesi ve gıda kaynaklı patojenlerin izolasyonu
- Tez No: 16022
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir piyasasında satılan değişik firmalara ait kakao tozu ve çikolatalı kremaların mikrobiyal kaliteleri incelenmiştir. Ayrıca, kakao tozunda E.coli ve Salmonella aranmasında, kakaonun bakteriler üzerine bilinen antimikrobiyal etkisini azalttığı öne sürülen % 10'luk NFDM besiyerinin etkinliği araştırılmıştır. Mikrobiyal kaliteyi saptamak amacıyla yapılan; toplam canlı bakteri sayımı, toplam aerobik mezofilik spor sayımı, Toplam koliform sayımı, fekal koliform sayımı, küf ve maya sayımı, Ent'eitobaotieiTUaGeae sayımı, S. aureus sayımı ve Salkonel'l'a aranması analizleri sonucunda kakao tozu örneklerinin mikrobiyal kalitelerinin iyi olduğu belirlenmiştir. Çikolatalı krema örneklerinde, aynı firmaya ait 2 örnekte 23 M5N/g. ve 9 MM/g. dozlarında Esööli1 bulunması, diğer mikrobiyolojik kriterlerle birlikte değerlendirildiğinde bu ürünlerin hijyenik açıdan yetersiz olduğunu göstermektedir. Analiz edilen ürünlerde S.aureus ve Salmonella bulunmamıştır. Kakao tozunda, farklı homojenizasyon sıvılarının kullanımının EsCOİl1 sayımına etkisinin araştırıldığı' denemelerde, % 10'luk NFDM besiyerinin bir üstünlüğü gözlenmemiştir. Bununla birlikte bu besiyerinin, 2.4xl04 hücre/25 g., 2.4xl03' hücre/25 g., 1.9xl02 hücre/25 g. ve 2 hücre/25 g. dozlardaki Salmonella typhimurium'un izolasyonunda, karşılaştırması yapılan % 5'lik NFDM, % 10'luk PAST, % 5'lik PAST, BPW ve LB önzenginleştirme besiyerlerine göre üstün olduğu, ancak kontamineli ürünün depolama süresinin uzamasıyla duyarlılığının azaldığı belirlenmiştir. - 45 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The microbiological quality of cocoa powders and chocolate creams of different firms sold in the local markets in İzmir were investigated. The samples were tested for total viable conut, total aerobic spore- formers, coliform, fecal coliform, EntfetfobaQ^eriaGeaej, Sîfaphjlböosöus aufeus9 mold and yeast count and for the presence of Salmonella. Cocoa powders were found to be within the limits of the given spesifications, but presence of Esfldll1 in chocolate creams at levels of 23 MPN/g and 9 MPN/g. indicate lack of hygiene during the production. The investigation of Salmonella and S »aureus were negative in all the examined samples. Although the NFDM (10 % w/v) medium was suggested in neutralizing the bactericidal effect of cocoa powder on microorganisms, it was found that this medium was not superior to BPW for the determination of E.eoli1 present in cocoa powder. However, when SatypbUmuFi'iim was 3 inoculated in numbers ranging from 2 to 2.4x10 cells per 25 g to cocoa powder, NFDM (10 % w/v) showed higher recoveries compared to the other media (NFDM (5 % w/v), PAST (10 % w/v), PAST (5 % w/v), BPW, LB) used for pre-enrichment, but its sensitivity is somewhat limi ted when storage time of the contaminated sample is prolonged. - 46 -