A search on helium-like atoms
Helyum benzeri atomlar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 266255
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Helyum ve Helyum benzeri atomlarda bulunan iki elektron arasında gerçekleşen etkileşim potansiyeli ile çekirdek ve elektronlar arasında etkileşim anında çekirdek yükünün yakın elektron tarafınca perdelenme olayı arasındaki ilişki dikkatlice incelenmiştir. Bu çerçevede ve iki-cisim etkileşim probleminin temel unsuru kullanılarak, söz konusu atomların temel ve uyarılmış kuantum seviyeleri için tam çözümler içeren analitik ifadeler tarafımızca önerilmektedir. Önerilen bu basit fakat açık fiziksel ifadeler, ele alınan her bir sistem için perdeleme parametresini tam olarak içermekte ve sistemlerin fiziksel yapısına ışık tutmaktadır. Teklif edilen teorik model ışığında, çekirdek yükü 1?Z?12 aralığında olan tüm iki-elektronlu atomlar için enerji özdeğerleri kesin olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, we scrutinize the relation between the correlation and screening effect of the electrons in He and He-like atoms. Within this context and using the basic ingredient of two-body problem, we propose accurate algebraic solutions in a closed form for the ground and excited states of such quantum systems. These simple but explicit expressions involve the exact screening parameters for each atom considered and provide an insight into their physical structure. The energy eigenvalues have been exactly calculated for atoms with nuclear charge in the range 1?Z?12