Measurement of helium flux and variability in low earth orbit with the alpha magnetic spectrometer
Alfa manyetik spektrometresi ile düşük dünya yörüngesinde helyum akısının ölçümü ve değişimi
- Tez No: 717945
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT BİLGE DEMİRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Alfa Manyetik Spektrometresi (AMS-02) amacı anti madde ve karanlık maddeyi kozmik ışın spetrumunun içeriğini ve akısını ölçerek araştırmak olan, büyük bir mıknatısa sahip emsalsiz bir parçacık fiziği dedektörüdür. AMS-02, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'na yerleştirildiği 16 Mayıs 2011'den beri operasyoneldir ve UUİ'nin görev süresince çalışmaya devam etmesi planlanmaktadır. AMS-02'nin, kozmik ışınların ivmelenmesinin ve yayılımının anlaşılmasını sağlayan, yüksek bir kabul oranına ve hassas bir ölçüm imkanına olanak sağlayan eşsiz bir dizaynı vardır. Helyum, kozmik ışın spektrumundaki en baskın ikinci çekirdektir ve bütün kozmik ışınlar içindeki en düşük etkileşim kesitine sahiptir, bu nedenle yıldızlararası ortam ile en az etkileşir, bu da helyumun evrenin en uzak noktalarından yayılımına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada helyum çekirdeği spektrumu iki bölümde incelenmiştir. İlk kısım helyumun zamandan bağımsız akısını içermektedir, burada helyum akısının 1.2TV'ye kadar analizi yapılmıştır. İkinci kısım ise helyumun zamana bağlı akısını içermektedir ve daha düşük bir enerji aralığında çalışılmıştır ve bu aralıkla akı, kendi Güneş'imiz tarafından baskılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) is an unrivalled particle \allowbreak physics detector with a large magnet whose aim is to search for anti-matter and dark matter by performing measurements on cosmic ray composition and flux. AMS-02 has been operating on the International Space Station (ISS) since its launch on the 16th May 2011 and is planned to operate along the lifetime of the ISS. AMS-02 has a unique design with a large acceptance and sensitive detection of cosmic rays, allowing one to better understand the acceleration and origin of cosmic rays. Helium nuclei are the second most abundant nuclei in the cosmic ray composition and since Helium has the smallest cross-section among the cosmic ray nuclei, it interacts the least with the interstellar medium, which means that the helium nuclei can travel from the furthest points of the galaxy. In this work, helium nuclei spectrum is studied in two parts. The first one is the time-independent helium flux, in which the flux is investigated in a large energy range up to 1.2TV. The second is the time-dependent helium flux, where the flux is investigated in a smaller energy scale in which our Sun dominates with its contribution.