Effect of metakaolin and silica fume on the mechanical property, shrinkage, and gas permeability of high performance concrete
Metakaolin ve silis dumanının yüksek performanslı betonda mekanik özellik, rötre ve gaz geçirgenliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 266267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelecekte inşaat sektörünün daha iyi bir sürdürülebilir gelişim sağlayabilmesi için betonda mineral katkı kullanımı artan bir eğilime sahiptir. Maliyet, endüstriyel atıkların geri dönüşümünün sağlanması, betonun mekanik ve dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilmesi gibi konular bu tür malzemelerin kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışma yüksek performanslı betonda, silis dumanı ve metakaolinin mekanik, rötre ve gaz geçirimliliği etkisini incelemektedir. Beton üretiminde MK ve SD oranları %5 ve %15 oranlarında çimento ile yer değiştirilerek kullanıldı. Diğer deneysel parametre olarak su-bağlayıcı oranı 0.25 ve 0.35 olarak alındı. Kontrol ve katkılı betonların karakteristik performansları, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, statik elastik modülü, serbest rötre, sınırlandırılmış rötre, kılcal su ve gaz geçirimliliği ölçülerek değerlendirilmiştir. Deney sonuçları MK ve SF oranlarının değişmesinin, yüksek performanslı betonun mekanik özellik ve dayanıklılık özellikleri üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Using mineral admixtures as substituting additives in concrete has a tendency to increase by the future in order to provide greater sustainability in construction industry. The issues regarding the cost, recycling the industrial wastes, rehabilitation in durability and mechanical performance of concrete will therefore put a pressure on utilization of such materials. This study investigates the effectiveness of metakaolin (MK) and silica fume (SF) in contribution to the mechanical, shrinkage, and gas permeability of high performance concretes. Replacement levels of 5 and 15% of MK or SF by the weight of cement were considered in this study. The other experimental parameter investigated in the study was water-to-cementitious material ratios (w/cm) which were 0.25 and 0.35. The performance characteristics of the plain and mineral admixture incorporated concretes were evaluated by measuring the compressive strength, splitting tensile strength, static modulus of elasticity, drying shrinkage, restrained shrinkage, water sorptivity, and gas permeability. Test results revealed that replacement level of MK and SF had significant effects on the mechanical and especially durability characteristics of high performance concretes.