Fresh properties of self compacting concretes incorporating multi-system mineral admixtures
Çoklu sistem mineral katkılı kendiliğinden yerleşen betonların taze özellikleri
- Tez No: 266268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, değişik tip ve oranlarda mineral katkı kullanımının kendiliğinden yerleşen betonun (KYB) taze özellikleri üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Karışım betonu bağlayıcı madde olarak değişik kombinasyonlarda uçucu kül, mermer tozu ve kalker filleri içerirken kontrol betonu karışımına yalnızca portland çimentosu katılmıştır. Bütün karışımlar su-bağlayıcı oranı 0.35 ve toplam bağlayıcı miktarı 520 kg/m3 olarak üretilmiştir. Genel olarak, iki farklı seri beton karışımı yani, ikili ve üçlü karışımın dizaynı yapılmıştır. Üretilen kendiliğinden yerleşen betonun taze özellikleri yayılma çapı, yayılma süresi, V-hunisi akma süresi, L-kutusu yükseklik oranı, priz başlangıç ve bitiş süreleri ve viskozite üzerinden gözlenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre, ikili ve üçlü uçucu kül, mermer tozu ve kalker filleri karışımlarından kendiliğinden yerleşen beton üretmenin mümkün olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, kullanılan mineral katkıların kendiliğinden yerleşen betonun taze özellikleri üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using different kinds of mineral admixtures at varying levels on the fresh properties of self-compacting concrete (SCC) was investigated experimentally. Blended concrete mixtures contained various combinations of fly ash (FA), marble powder (MP), and limestone filler (LF) while control mixture incorporated only Portland cement as binder material. All mixtures were produced at a constant water-to-binder ratio of 0.35 and total binder of 520 kg/m3. Generally, two different series of concrete mixtures, namely, binary and ternary blends of mixtures were designed. The fresh properties of the produced self-compacting concretes were observed through slump flow diameter, slump flow time, V-funnel flow time, L-box height ratio, initial and final setting times, and viscosity. The test results revealed that it was possible to produce self-compacting concrete with binary and ternary blends of FA, MP, and LF. However, the effects of mineral admixtures on the fresh characteristics of self-compacting concrete were very remarkable.