Kızık gölü (Çamlıbel-Tokat) bentik alg florası
Benthic algal flora of Kizik lake (Çamlibel-Tokat)
- Tez No: 266296
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada Ekim 2008- Eylül 2009 tarihleri arasında Kızık Gölü'nün (Tokat -Çamlıbel) bentik alg florası incelenmiştir. Bunun yanında, göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal analizlerine de bakılmıştır. Kızık Gölü bentik alg florasında, Bacillariophyta dominant alg grubunu oluşturmuştur. Bacillariophyta'dan Cyclotella meneghiniana, Amphora ovalis, Cymbella cistula, C. cymbiformis, Epithemia adnata, Fragilaria pinnata, Gomphonema acuminatum, Surirella linearis, S. ovata, Chlorophyta'dan, Spirogyra weberi, Chlamydomanas sp.,Cyanophyta'dan Microcystis aeruginosa, Oscillatoria limosa, diğer taksonlara oranla daha yaygın ve yoğun olarak görüldü. Elektriksel iletkenlik değerlerine bakıldığı zaman, bu değerlerin alg gelişimini sınırlayıcı düzeyde bulunmadığı görüldü. Bununla birlikte gölde çok fazla organik kirliliğe rastlanmadı. Gölden alınan örneklerdeki pH parametreleri, 7,19-7,72 arasında değişti. Buna göre göl suyu hafif alkali özellik göstermektedir. Epilitik ve epifitik florada, araştırma süresi boyunca aylara göre büyük bir değişiklik görülmedi ve zengin bir alg florası tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this research, bentic algal flora of Kızık Lake (Çamlıbel-Tokat) were studied between October 2008 and September 2009. Besides, physical and chemical analysises of Lake?s water were examined. In bentic algal flora of Kızık Lake Bacillariophyta was dominantly algal group. From Bacillariophyta, Cyclotella meneghiniana, Amphora ovalis, Cymbella cistula, C. cymbiformis, Epithemia adnata, Fragilaria pinnata, Gomphonema acuminatum, Surirella linearis, S. ovata; from Chlorophyta, Spirogyra weberi, Chlamydomanas sp.; and from Cyanophyta, Microcystis aeruginosa, Oscillatoria limosa were observed more abundantly and commonly. When looking at the electrical conductivity, these parameters were not limited algal growth. Additionaly, there were not too much organic pollution in the Lake. The parameters of pH in samples, which were taken from the lake, were changed between 7,19 and 7,72. Accordingly, the lake water is slightly alkaline properties. During the research, according In the epilitic and epiphytic flora, there was no great change and a rich algal flora was determined found.