Nükleer gama rezonans olayında sıcaklık değişiminin Debye-Waller faktörü üzerine etkileri
Effects on Debye-Waller factor of temperature variation in nuclear gamma resonance event
  1. Tez No: 266297
  2. Yazar: ERHAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nükleer Gama Rezonans olayı (Mössbauer olayı) ile ilgili geri tepme ihtimali ve Debye?Waller faktörünün hesaplanması kristal yapının ve X-ışını kırınım çizgilerinin yoğunluğunun belirlenebilmesi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, tamamlanmamış gama fonksiyonu ve binomial katsayıları içeren n-boyutlu Debye fonksiyonu kullanılarak geri tepme ihtimali ve Debye-Waller faktörü için iki farklı analitik formül elde edilmiştir. Bu analitik ifadeler kullanılarak Mathematica 5.0 programlama dilinde programı yapılarak geri tepme ihtimali ve Debye-Waller faktörü için hesaplama sonuçları alınmıştır. Elde edilen formüllerin geçerliliği ve doğruluğu saf ve katkılı kristallere uygulanarak test edilmiş ve hesaplanan sonuçların literatürdeki benzer deneysel ve teorik sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The calculation of the Recoilless Fraction and the Debye?Waller factor (DWF) with related to the Nuclear Gamma Resonance event is very important for determining the intensity of X-ray diffraction lines and for crystal-structure determinations. In this study, it was obtained two different analytical expressions to determine the Recoilles fraction and Debye?Waller factor using an n- dimensional Debye approximation involving binomial coefficients and incomplete gamma functions. On the basis of these analytical expressions a program for the Recoilles fraction and Debye?Waller factor has been constructed by using Mathematica 5.0 mathematical software. The validity and reliability of the obtained analytical expressions was tested by applying them to the pure and impurity crystals, and the calculated results were found to be in agreement with the experimental and theoretical results.