Tütünde (Nicotiana tabacum L.) farklı azot dozlarının verim ve kalite özelliklerine etkileri
Effects of different nitrogen rates on yield and quality of tobacco (Nicotiana tabacum L.)
- Tez No: 266299
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, farklı azot dozlarının tütünün verim ve kimyasal özelliklerine etkilerini belirlemek için 2009 yılında Tokat-Erbaa ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmada basma tipi Xanthi/2A tütün çeşidi kullanılmış ve tamamen çiftçi şartlarında yetiştirilmesi sağlanmıştır. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve altı farklı saf azot dozu (0-3-6-9-12-15 kg/da) uygulanmıştır. Tütün kuru yaprak verimi 85?98 kg/da arasında değişim göstermiş olup en yüksek verim kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Fide dikimini takip eden ilk 30 gün çok kurak olduğundan, verim artan azot dozuna bağlı olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine the effects different nitrogen rates on yield and quality of tobacco during 2009 growing season under Tokat-Erbaa conditions. The study was conducted a farmer?s field under rainfed condition using Xanthi/2A tobacco type. The experiment was designed according to the ?Split Plots on Randomized Complete Block? with three replications six nitrogen rates (0, 3, 6, 9, 12 ve 15 kg/da) were applied to the plots. Dry tobacco leave yield was ranged from 85 kg/da to 98 kg/da. The highest dry leave yield was obtained in control plot. Due to dry weather condition at planting time and following 30 days yield was reduced in increase nitrogen rates. Effect of nitrogen level on plant height, leaf height and leaf size and number of leaf were found (0