Farklı silajlık mısır genotiplerinin bor kullanım etkinliklerinin belirlenmesi
Determinatin of boron use efficiency of different maize genotypes
  1. Tez No: 266298
  2. Yazar: LEVENT BEDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RÜŞTÜ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Borlu gübrelemeye daha fazla yanıt veren ya da yüksek bor dozlarına dayanıklılık gösteren mısır genotiplerinin geliştirilmesi, bitkilerin bor kullanım etkinliklerini artırmada faydalı olacaktır. Bu amaç doğrultusunda; C955, Turtop, Pioner, Isodora, Hacıbey, Cadız, K.yıldızı, Borca, TTM18, Tarex mısır genotipleri kullanılarak saksı denemesi yürütülmüştür. Tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen denemede, bor noksanlığı gösteren Nevşehir yöresi toprakları kullanılmıştır. Çalışmada borlu gübre 0, 0.4, 0.8, 1.2 ve 1.6 kg kg/da B dozlarında ve boraks formunda uygulanmıştır. Normal bitki gelişimi için ayrıca her saksıya 100 ppm P dozunda potasyum dihidrojen fosfat (KH2PO4), 100 ppm N dozunda Üre ve 10 ppm Zn dozunda ZnSO4.7H20 uygulanmıştır. Hasadı takiben bitki kuru madde ağırlıkları ve N, P, K, B içerikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, mısır genotipleri arasında bor kullanım etkinlikleri ve artan bor dozlarına dayanıklılık açısından önemli farklılıklar belirlenmiştir. En yüksek ortalama kuru madde miktarları 0.4 ve 0.8 kg B/da dozunda bor uygulamasından elde edilmiştir. Denemede kullanılan mısır genotiplerinin artan bor dozlarına karşı dayanıklılıkları Tarex, TTM?18, Hacıbey, Cadız, Pioner, Turtop, Borca, K.Yıldızı, C-955, Isodora sıralamasını takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing of maize genotypes that are more responsive to boron fertilizer or resistance to higher boron levels will be benefical to increase boron use efficiency of the crops. For this aim, a pot experiment was carried out by using the maize genotypes of C955, Turtop, Pioner, Isodora, Hacıbey, Cadız, K.yıldızı, Borca, TTM18, Tarex. In the experiment, carried out based on a completely randomized design with three replications, was used B deficient soil collected form Nevşehir region. Boron fertilizer at the levels of 0, 0.4, 0.8, 1.2 and 1.6 kg kg/da B as Boraks was applied to the pots. For normal plant growth, 100 ppm P as potasyum dihidrojen fosfat (KH2PO4), 100 ppm N as Urea ve 10 ppm Zn as ZnSO4.7H20 were also applied to all plots. After harvest, plant dry matter yield was recorded, and total N, P, K, B concentrations in tops of maize plants were determined. As a result of the study, significant differences were obtained among maize genotypes to their effectiveness in B use efficiencies and resistance to increasing boron levels. The highest average dry matters yield was obtained at 0.4 and 0.8 kg B/da level. The resistance of maize genotypes to increasing boron levels followed to the range of Tarex, TTM?18, Hacıbey, Cadız, Pioner, Turtop, Borca, K.Yıldızı, C-955, Isodora.