Türkiye Rorippa Scop. (Brassicaceae) türlerinin tohum protein profillerinin SDS-PAGE ile belirlenmesi
Determination of seed protein profiles of Rorippa Scop. (Brassicaceae) species in Turkey by SDS-PAGE
  1. Tez No: 266337
  2. Yazar: GÜLÜZAR ÖZBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren 7 Rorippa Scop. türüne ait 9 popülasyonun fenetik ilişkileri tohum protein profillerinin SDS-PAGE yöntemi ile belirlenmesi sonucu açığa çıkarılmıştır. Ayrıca dış grup olarak Rorippa cinsine yakın akraba olan bir Barbarea R. Br. taksonu kullanılmıştır. Dış grup diğer Rorippa türlerinden oldukça düşük bir Jaccard Benzerlik Katsayısı ile farklı bir grupta yer almıştır. Rorippa türleri ise kendi aralarında 5 alt gruba ayrılmıştır. Rorippa cinsine ait aynı türün farklı popülasyonları birbirlerine çok yakın kümelenmiş ve aralarındaki yüksek homoloji SDS-PAGE tohum protein profillerinde açığa çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen fenogramda, türlerin morfolojik özellikleriyle tutarlı bir şekilde Rorippa türleri birbirinden ayrılmış ve bu türlerin fenetik ilişkileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, phenetic relationships of 9 populations belongs to 7 Rorippa Scop. species growing wild in Turkey detected by determination of seed protein profiles based on SDS-PAGE. Furthermore, a taxon belongs to Barbarea R. Br., a close ally of the genus Rorippa, served as an out-group. The out group divided into the most different and farther group with a low Jaccard Similarity Coefficient. On the other hand, Rorippa species divided into 5 different subgroups. Different populations of the same Rorippa species closely clustered together to form a group, and the high homology between them revealed by means of seed protein profiles based on SDS-PAGE. In the obtained phenogram, Rorippa species was separated from each other with the consistency of their morphological characteristics, and phenetic relationships of these species revealed.